Špička ľadovca
Vladimír Bednár, bezpečnostný analytik a odborník na obranné plánovanie
- Ak si dobre pamätám, tak na veľvyslanectve Ruskej federácie u nás pôsobí okolo 35 až 40 diplomatov, plus technický personál, ktorý ten počet dopĺňa asi na 75 ľudí. Zahraničné spravodajské služby tvrdia, že 20 až 30 % personálnu ruských ambasád sa podieľa na špionážnej činnosti a že sú to pracovníci niekoľkých ruských rozviedok, najmä GRU, čo bol aj tento prípad.
Ak sa bavíme o tom, že sme teraz vypovedali troch pracovníkov ambasády, v podstate ide možno len o jednu desatinu. Teraz sme odhalili štyroch ich spolupracovníkov. Rakúska tajná služba napríklad hovorí o tom, že vo Viedni je asi 500 takýchto spolupracovníkov. Samozrejme, nemôžeme tvrdiť, že na Slovensku je to podobné číslo, ale bude to rádovo v desiatkach, možno aj do stovky. Z toho vyplýva, kam sme sa týmto odhalením asi dostali. Je to veľmi maličká špička ľadovca.
Bude prokuratúra preverovať ĽSNS a republiku?
V súvislosti so zadržaním bývalého asistenta a podporovateľa ĽSNS a Republiky Jozefa Mihalčina v spojitosti s kauzou ruských špiónov na Slovensku sa vynára podozrenie, či nebude Generálna prokuratúra SR riešiť v tejto súvislosti aj strany, ku ktorým mal blízko. Mihalčin obvinenia odmieta, ĽSNS však už v minulosti neúspešne čelila návrhu na rozpustenie.
„Generálna prokuratúra SR aktuálne neeviduje žiadny podnet na podanie žaloby na rozpustenie konkrétnej politickej strany alebo politického hnutia. To však neznamená, že by Generálna prokuratúra SR priebežne nemonitorovala skutočnosti, ktoré by mohli byť významné pre podanie takejto žaloby vo vzťahu ku ktorejkoľvek politickej strane alebo hnutiu. Generálna prokuratúra Slovenskej republiky nekoná na základe apelov politických predstaviteľov, a preto nebude reagovať ani na výzvu spomínanej politickej strany,“ uviedol hovorca Dalibor Skladan.