Slovinskú v jednotku v rámci eFP na Slovensku by mala tvoriť mechanizovaná rota s kolesovou obrnenou technikou. Umiestnená bude pravdepodobne na Lešti. "Predpokladám, že v horizonte mesiaca alebo dvoch môže dôjsť k postupnému príchodu slovinských ozbrojených síl na naše územie," načrtol Naď. Poukázal na schvaľovacie procesy v oboch krajinách. Zároveň pripustil aj ďalšie zmeny počtov v schválenom mandáte eFP.
Témou rokovania bola aj situácia na Ukrajine. "Som veľmi rád, že na jednej strane máme spoločnú spoluprácu v oblasti pomoci Ukrajine a na druhej strane nám Slovinsko pomáha, aby sme zvládli zásadný prílev vojnových utečencov na Slovensko," vyhlásil Naď. Tonin potvrdil vyslanie humanitárnej pomoci na základe požiadavky Slovenska.
Ministri na rokovaní hovorili aj o modernizačných projektoch a plánoch v ozbrojených silách. V nadväznosti na stredajšie (16. 3.) rokovanie ministrov obrany NATO slovenský minister zdôraznil, že obranné výdavky vo výške dvoch percent sú minimom, ktoré členské krajiny majú a budú znášať. "Je to mimoriadne potrebné, aj z hľadiska modernizácie ozbrojených síl," dodal.
Ministri sa zhodli tiež na tom, že nový prístup k obrane v rámci NATO a súvisiace aktualizované strategické dokumenty musia reflektovať "novú realitu", ktorú Rusko prinieslo do celej Európy. "Aby bolo úplne jasné, komu ide o mier, demokraciu a slobodu a kto je tu zásadným narušiteľom, agresorom a krajinou, ktorá nezdieľa spoločné hodnoty s krajinami NATO, EÚ ani svetového spoločenstva," povedal Naď.