Čo bude kľúčové
Bývalý náčelník Generálneho štábu Armády Českej republiky Jiří Šedivý o úspechu tohto návrhu pochybuje. „My presne nepoznáme rozsah toho návrhu, o ktorom sa diskutuje,“ povedal pre Nový Čas. Rokovanie o 15-bodovom návrhu podľa neho nepovedie k dohode a návrh bude potrebné modifikovať.
„Tá debata, ktorá teraz prebieha, je viac-menej otázkou skôr podružných záležitostí, ktoré sa môžu zdať zložité. Stopercentne je to otázka národnostných menšín a ich práv, ktoré sa spomínajú aj v tomto dokumente, teda uzákonenie alebo povolenie ruského jazyka, čo bolo v minulosti zákonom zakázané, resp. nebolo to povolené.
Je tam celý rad ďalších vecí, ktoré Ukrajinci absolútne nemôžu akceptovať, či už sú to ich bezpečnostné záruky, Krym v ruských rukách, to isté sa týka republík na území Ukrajiny, ktoré vyhlásili svoju nezávislosť. To všetko sú veci, ktoré Ukrajinci nemôžu prijať,“ myslí si Šedivý.
Môže niečo na rokovaniach prejsť? Šedivý sa domnieva, že áno. „Ako som už povedal, nevravím, že samostatnosť, ale povedzme predsa len samosprávnosť tých národnostných menšín bude podľa mňa jednou z tém, o ktorých sa dá diskutovať, rovnako tiež o zrovnoprávnení jazyka.
Ukrajinci budú musieť neskôr meniť napríklad aj vzťah k Maďarom a podobne, čo je asi komplikované. Ale tie zásadné veci, ktoré sa týkajú bezpečnosti, suverenity Ukrajiny, územnej celistvosti, pokiaľ viem, v tomto 15-bodovom návrhu nie sú, ani ten publikovaný článok o tom nehovorí,“ vraví Šedivý.
Kyjev tvrdí, že mierový návrh, ktorý zverejnili Financial Times, vymenúva len ruské požiadavky. „Nič viac. Ukrajinská strana má svoje pozície,“ dodal prezidentov poradca Mychajlo Podoľak.
Aj toto má obsahovať mierový plán
- zastavenie paľby
- stiahnutie ruských vojakov
- Kyjev vyhlási neutralitu
- Ukrajinci prijmú obmedzenia týkajúce sa ozbrojených síl
- vyhlásenie, že Ukrajina sa vzdáva svojich snáh stať sa členom NATO
- sľub, že Ukrajina nebude mať na svojom území zahraničné vojenské základne či zbrane výmenou za ochranu od spojencov, ako sú USA, Spojené kráľovstvo a Turecko
- vyhlásenie, že vojaci Ruskej federácie v každom prípade opustia územie Ukrajiny dobyté od začiatku invázie z 24. februára - najmä južné oblasti popri Azovskom a Čiernom mori, ako aj územie na východ a sever od Kyjeva