Hlava štátu zdôraznila, že svet prechádza z jednej krízy do druhej. Dôsledky pandémie a prebiehajúca ruská agresia na Ukrajine podľa Čaputovej majú a budú mať vplyv aj na infláciu a zvyšovanie cien niektorých komodít. Najmä palív, energií a potravín. "Slovensko je súčasťou jednotného európskeho trhu, a preto obavy z nedostatku potravín dnes nie sú na mieste. Na mieste je však prijímanie opatrení, ktoré najviac ohrozeným skupinám ľudí pomôžu dôsledky zdražovania prekonať," skonštatovala.
Ekonómovia podľa Čaputovej apelujú na zachovanie dobrého fungovania vnútorného trhu Európskej únie, lepšiu transparentnosť a kontrolu prípadného neúmerného navyšovania obchodných marží. Naopak, neodporúčajú plošné zavádzanie regulácií alebo znižovanie nepriamych daní.
"Dôležitým postrehom z našej spoločnej diskusie je, že vysoký rast cien niektorých produktov na svetových trhoch je pre napätú geopolitickú situáciu podmienený skôr burzovými výkyvmi spôsobenými neistotou trhov. Nie ich skutočným alebo potenciálnym nedostatkom v budúcnosti," zhodnotila prezidentka.