Centrum pomoci ukrajinským utečencom v UNLP zriadili extrémne rýchlo. Šéfuje mu primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Martin Novotný. „Posledné dva roky pandémie nás na to v podstate pripravili. Máme troch lekárov - špecialistov, ktorí sú pôvodom z Ukrajiny a spolu so sestrami poskytujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ povedal primár s tým, že ide najmä o liečbu rôznych chronických ochorení, pričom v starostlivosti majú len dospelých pacientov. „Neváhali sme ani chvíľu a hneď sme prišli pomáhať pacientom, našim krajanom,“ povedal stomatológ Vladyslav Gorvat.
Riešia však aj rôzne respiračné ochorenia a stále je v hre ešte aj covid. „Napriek tomu, že na Ukrajine boli nižšie testovacie kapacity, epidemiologickú situáciu mali podobnú, ako bola u nás. Zmenilo sa však správanie ľudí, keď je pokope väčšia masa, čo spôsobí spomalenie poklesu pozitívnych,“ pokračoval primár a zároveň dodal, že covid ešte nepovedal svoje posledné slovo.
„V Európe a najmä v krajinách, kde utečencov nie je toľko ako u nás, došlo k nárastu pozitívnych na covid. Môžeme však očakávať nárast infekčných chorôb a aj tých, ktoré sú u nás takmer nepoznané. Pre slabšiu zaočkovanosť a vyšší počet ľudí na jednom mieste sa zvýšilo riziko osýpok, ale aj iných detských chorôb, napríklad čierneho kašľa a obrny, no nezabúdame ani na tuberkulózu, hepatitídu a HIV infekciu, ktorá je rádovo vyššia ako na Slovensku,“ upozornil primár.
Lekár preto nabáda k zodpovednému prístupu a podľa jeho slov Ukrajincov zrejme neminie ani očkovanie, najmä medzi deťmi, pretože už viaceré nastupujú do našich škôl. „Nevyvolávajme hystériu, ale musíme byť pripravení. Ukrajinci na Slovensku sa budú musieť podvoliť nášmu systému vrátane očkovania,“ dodal primár.