Požiar bol v čase príchodu hasičov v izbe, kde ležala, a šíril sa nielen do vnútorných priestorov chodby, ale aj cez okná do vedľajšej izby, ktorá slúžila ako sklad. Podľa fotografie z miesta požiaru tam bol zdravotnícky materiál, ktorý mohol veci skomplikovať. Ak to tak naozaj bolo, podľa bezpečnostného analytika Radovana Bránika treba uvažovať o zodpovednosti konkrétnej osoby. Podľa nemocnice boli všetky zásady bezpečnosti dodržané.
Dalo sa smrti pacientky zabrániť? Vo štvrtok sme informovali o požiari v petržalskej nemocnici na traumatologickom oddelení, pri ktorom prišla o život pani Oľga. Ďalší dvaja zdravotníci museli byť ošetrení, keďže sa nadýchali výparov z ohňa, keď sa pacientke pokúšali pomôcť.
Okolnosti vzniku požiaru hasiči a vyšetrovatelia stále preverujú, v hre majú byť dve verzie príčin. Podľa našich informácií mohlo ísť aj o výbuch kyslíka a, ako ukazuje fotografia, ktorú má Nový Čas k dispozícii,
Oficiálne však o sklad nešlo. „Bola to iba ďalšia miestnosť, ktorá sa dočasne používala ako sklad,“ vysvetlila hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Petra Lániková. Vedenie nemocnice podľa nej neeviduje ani žiadne oficiálne sťažnosti či opakované upozornenia na zlý technický stav prípojok kyslíka. „Rozvody kyslíka boli a sú plne funkčné a majú platné všetky bezpečnostné a revízne certifikáty,“ tvrdí Lániková.
Technická chyba alebo nezodpovednosť?
Bezpečnostný analytik Radovan Bránik vysvetľuje, že v každej budove musí byť jasne určené, ktorá izba má na čo slúžiť. „Pri pracoviskách v nemocnici, ktoré sú považované za miesta s vyšším bezpečnostným rizikom, je nutné dodržiavať základné povinnosti ochrany zdravia pri práci. V blízkosti traumatologického oddelenia by sa nemalo nachádzať nič, čo by bolo v rozpore so všeobecnými pravidlami,“ vraví Bránik.
„Pokiaľ bol v nemocnici sklad, ktorý bol v nevyhovujúcej miestnosti, treba uvažovať o zodpovednosti človeka, ktorý má tieto veci na starosti. A to bez ohľadu na to, či to má nejaký súvis s požiarom,“ vraví Bránik s tým, že treba mať na pamäti, že požiar mohla spôsobiť aj obyčajná technická chyba.
Hovorkyňa nemocnice tvrdí, že všetko bolo v súlade s bezpečnosťou na pracovisku a nenachádzali sa tam ani veci, ktoré by mohli k požiaru dopomôcť. „Do ďalších priestorov sa oheň nerozšíril, avšak vedľajšia izba bola poškodená pri hasení požiaru. Všetok zdravotnícky materiál, ktorý sa v tejto miestnosti nachádzal, je ohňom nepoškodený, resp. mohol byť poškodený vodou. Žiadna z týchto zdravotníckych pomôcok nemala vplyv na včerajšie udalosti,“ dodala.