Odchyty budú pokračovať na Muránskej planine a v Slovenskom krase. Sysle odtiaľ premiestnia do lokalít na strednom a východnom Slovensku. Celkovo sa chystá prenos 900 sysľov. TASR o tom informovala Andrea Froncová z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ).
"Keďže populácia sysľov na letisku je veľká a genetické výskumy, ktoré robí Zoo Bojnice v spolupráci s Technickou univerzitou Zvolen, ukázali, že je aj pestrá a stabilná, rozhodli sme sa časť z týchto sysľov premiestniť na iné lokality na Slovensku," povedala manažérka projektu Ochrana sysľa pasienkového - LIFE syseľ Katarína Tuhárska.
Dodala, že vo väčšine lokalít je jedincov málo, populácie sú geneticky chudobné a dochádza k ich príbuzenskému kríženiu. To spôsobuje u sysľov rôzne choroby a genetické defekty. "Odchytom a privezením sysľov na takéto lokality doplníme do kolónií nové gény, stabilizujeme ich a v nasledujúcich rokoch očakávame aj zvýšenie počtu sysľov v nich," podotkla Tuhárska.
BROZ poukazuje, že stav populácií sysľa pasienkového na Slovensku za posledných 70 rokov klesol. Pre úbytok sysľa v minulosti bol podľa environmentalistov kľúčový zánik pastvy vo voľnej krajine. Syseľ potrebuje krátke trávnaté porasty, s dostatkom hmyzu aj kvitnúcich rastlín, ktoré vznikajú a udržiavajú sa vďaka pastve. "Aj preto mu ako náhradný biotop v súčasnosti slúži areál letiska, ktorý je pravidelne kosený," poznamenali.
Syseľ pasienkový je na Slovensku chráneným. Pre jeho ochranu je preto podľa ochranárov dôležitá obnova pastvy, zjemnenie hospodárskej krajiny a udržateľnejšie hospodárenie v lokalitách, kde sa ešte vyskytuje.