Napriek tomu sa Nemecko a veľká časť EÚ uzamykali do nezdravej závislosti na ruskom plyne. Stavbu plynovodu Nord Stream 2 schválili rok po anexii Krymu, aby posilnili dodávky.
Nevšímavosťou, na ktorú odkazuje Trussová, je vinná aj jej krajina. Londýn bol bezpečným prístavom pre ruské peniaze od doby, čo bol premiérom John Major. Ruskí oligarchovia si tam uložili miliardy, prali špinavé peniaze, kupovali si v britskej metropole superluxusné súkromné domy, stýkali sa s politikmi a prispievali im do fondov na kampane. Nikto sa veľmi nepýtal na to, kde sa vzalo ich obrovské, náhle nadobudnuté imanie. Takže nie. Západné demokracie "nevenovali pozornosť" povahe hrozby, ktorá vyrastala na ich východnej hranici.
Zdá sa, že samoľúby bol aj Putin. Po prvé veril, že Západ sa nachádza v chronickom úpadku a je oslabený vnútorným rozdelením a ideologickým odporom. Dôkazom podľa neho bolo zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta USA, a tiež brexit. Vzostup pravicových autoritárskych vlád v Poľsku a Maďarsku bol ďalším dôkazom rozpadu liberálnych hodnôt a inštitúcií, zatiaľ čo odchod amerických vojsk z Afganistanu dokazoval, že slabnúca veľmoc opúšťa svetovú scénu.
Po druhé Putin zle vyhodnotil, čo sa dialo na jeho hraniciach. Odmietal uveriť tomu, že séria demokratických povstaní v bývalých sovietskych republikách - v Gruzínsku (2003), na Ukrajine (2004-2005) a v Kirgizsku (2005), by mohla byť autentickým vyjadrením vôle ľudu. Pretože každé z nich malo za cieľ odstrániť skorumpované a nepopulárne promoskovské vlády, z pohľadu Kremľa bolo samozrejmé, že išlo o prácu zahraničných spravodajských služieb, najmä amerických a britských. Vnímal to ako pochod západného imperializmu na území, ktoré právom a historicky náležalo Rusku.
A po tretie - Putin nepoznal vlastné ozbrojené zložky. Teraz je jasné, že očakával, že jeho "špeciálna vojenská operácia" bude dokončená za niekoľkých dní. Mnohých západných bezpečnostných expertov ruská vojenská neschopnosť udivila.