Informuje o tom agentúra AP. Hrobky boli nájdené začiatkom marca blízko Džoserovej stupňovitej pyramídy v nekropole Sakkára, asi 24 kilometrov juhozápadne od Káhiry. Podľa egyptského ministerstva turizmu a pamiatok hrobky pochádzajú z obdobia egyptskej Starej ríše (približne 2700-2200 pred naším letopočtom) az prvého prechodného obdobia, ktoré nasledovalo po rozpade Starej ríše a trvalo vyše 100 rokov.
Generálny tajomník egyptskej najvyššej rady pre pamiatky Mustafá Vazírí povedal, že egyptskí archeológovia začali s vykopávkami na mieste vlani v septembri. Nájdené hrobky podľa neho patrili vysokopostaveným úradníkom starovekého Egypta, vrátane miestnych vládcov a dozorcov v paláci. "Vykopávky neskončili. Plánujeme v nich pokračovať a veríme, že v tejto oblasti nájdeme ďalšie hrobky," povedal Vazírí novinárom. Zábery zdieľané na sociálnych sieťach ministerstva zachytili pohrebné šachty vedúce k hrobkám. Na stenách boli vidieť hieroglyfy, maľby posvätných zvierat a symboly posmrtného života.
V Sakkáre, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO, sa pochovávalo viac ako 3000 rokov a cez dve milénia slúžila ako pohrebisko pre niekdajšie hlavné mesto Dolného Egypta Memfis. Ako ďalšie pohrebisko pre Memfis slúžila aj Gíza, ktorá je vďaka veľkým pyramídam v centre záujmu turistov. Cenné objavy sa ale v minulých rokoch podarilo urobiť aj na pohrebiskách v Abú Síre a Dahšúre.
Káhira dúfa, že nové archeologické nálezy posilnia cestovný ruch. Ten je pre Egypt dôležitým zdrojom príjmov, čelí však opakovaným otrasom od zvrhnutia niekdajšieho egyptského prezidenta Husního Mubaraka z roku 2011, cez pandémiu covidu-19, po terajšiu ruskú inváziu na Ukrajinu. Agentúra AP v tejto súvislosti pripomína, že Egypt je obľúbenou destináciou ľudí z Ruska aj z Ukrajiny.