Fanúšikovia tejto známej strieľačky okamžite spoznajú napríklad ikonickú šachovnicovú podlahu. „Inšpirácia je tam, kde ju nájdeš,“ cituje Michal Kollár známe príslovie. On ju okrem spomínanej videohry čerpal aj titulov Hitman, Medal of Honor alebo Uncharted.
„Pre mňa sú to, čo sa vizuality týka, skutočne kusy umenia. Podobne ako v špičkovom animovanom filme, i vo videohre, ktorej výroba dnes bežne stojí vyše 100 miliónov dolárov, je napríklad do posledného detailu prepracované svietenie. Často ho konzultujú s oscarovými kameramanmi,“ vysvetľuje a zároveň zdôrazňuje, že dej seriálu alebo jeho celkové vyznenie nie je videoherné.
Jiska z Kramárov
Tvorcovia si špeciálne dali záležať na svetle. „Napríklad z dnešného pohľadu iste veľa ľudí ihneď rozpozná svietenie Aktov X či Miami Vice, ktoré bolo v tom čase revolučné vo svojej úspornosti - oproti naplno presvieteným seriálom. Ideálna situácia je mať vizuálne elementy, ktoré diváka pri prepínaní ihneď informujú, že je to práve tento seriál a nijaký iný,“ myslí si M. Kollár. Špeciálne hrdý je na seriálovú jisku.„Primárne je koncipovaná ako skutočná jiska kardiológie na Kramároch, kde sme si ju boli zmerať a nafotiť. Určite sú s ňou spokojní i kolegovia z denného seriálu Nemocnica, ktorí neváhali a vo svojej stavbe recyklovali niektoré komponenty z Ultimáta - našťastie pre nás, nasvietené pre potreby dennej výroby,“ smeje sa režisér, ktorého oslovili aj niektoré skvosty svetovej kinematografie. „Nemocničný modul bol inšpirovaný americkými ponorkovými trilermi ako napríklad Hon na ponorku. A inšpirovali ma aj Cameronovi Votrelci či horor Vec.“
Odlíšiť saHlavnou túžbou tvorcov skrátka bolo, aby Ultimátum pôsobilo inak než všetko ostatné, čo u nás už diváci videli. „Tým prvým aspektom - bez irónie či arogancie - bolo nerobiť z divákov hlupákov. To v praxi znamená, že ku každej postave, skutočne každej, som pri písaní a réžii pristupoval ako k inteligentnej. Základom je dať pozitívnym postavám čo najviac chýb a tým negatívnym čo najviac sympatie.
Ultimátum je vyjednávačský triler a profesionálne vyjednávanie je zo svojej podstaty antidramatický proces, keďže jedna strana sa vždy snaží natiahnuť čas a akúkoľvek vyhrotenú či extrému situáciu zvrátiť do tej najbanálnejšej roviny. V tomto zmysle to bola tiež výzva, šlo nám o ,našliapaný‘ dej, ktorý sa nezastavuje.“
Nakrúcalo sa na množstve miest, čo seriálu tiež prospelo. „Myslím, že na to, že je to seriál komerčnej televízie, máme mimoriadne množstvo lokácií na jednu časť a pre mňa osobne bolo dôležité priniesť i atmosféru jesennej sychravej Bratislavy. Jedna časť Ultimáta má viac lokácií či náročnejších rekvizít, ako sú autá či kaskadérske výkony, ako bežný lokálny kinofilm. A v neposlednom rade som rád a úprimne hrdý, že v dvoch-troch prípadoch sa nám podarilo nakrúcať v exteriéroch, kde sa ešte nikdy nenakrúcalo alebo o nich štáb z veľkej väčšiny ani netušil. Čo je v rámci nášho hlavného mesta malý zázrak,“ dodáva M. Kollár.