Tentoraz sa pretavilo do písmena Z. Netrvalo dlho a z bojiska sa prenieslo do médií na celom svete. Bolo písmeno Z vybrané zámerne a budeme naň v budúcnosti spomínať ako na iné zlovestné znaky, napríklad hákový kríž?
Existujú aj znamenia, ktoré vo vojne naopak pôsobia pozitívne? Exkluzívne pre Nový Čas Nedeľa nám odpovedali pracovník Ústavu pamäti národa Tomáš Klubert a Juraj Smatana, odborník v oblasti dezinformácií, hoaxov a propagandy.
Moderná propaganda dokáže pracovať s rôznorodými prostriedkami. Niekedy zámerne a inokedy úplne spontánne vzniknú znaky a symboly, ktoré sa natrvalo usadia v našej pamäti. Sú to v podstate jednoduché stimuly, ktoré nesú informáciu a vedú ľudí k určitej reakcii. Môže ísť o krátku zvučku či tón, slová alebo zábery.
Rátajú sa sem aj gestá, oblečenie, ale aj známe budovy a rôzne predmety. Dokážu vyvolať rýchlu reakciu, hoci na každého môžu pôsobiť inak. Zatiaľ čo v západnom svete reagujeme na nemecký hákový kríž s odporom či so strachom, v iných kultúrach bude evokovať svastiku, ktorá je znamením mieru.
Ako komunikovať vojnu
Prečo režimy potrebujú symboly, gestá ako zdvihnutú pravicu či odievanie do určitých farieb? Dôvod je jednoduchý. „Symboly, znaky, gestá, uniformy odnepamäti ľuďom pomáhali vytvárať skupiny, organizovať sa. Používajú ich nielen totalitné režimy, ale aj športové kluby, politické strany alebo firmy,“ pripomína Juraj Smatana rôznorodé využitie symbolov.
Moderné vojny sa nevyhrávajú len na klasických bojiskách. Je dôležité mať na svojej strane aj verejnosť. Spôsob, akým sa o určitom konflikte rozpráva či akým o ňom informujú médiá, môže vo verejnosti vyvolať podporu alebo, naopak, odpor.
Využívanie rôznych, hlavne pronárodných sloganov či jednoduchých znamení ako sú stužky, farby či symboly nie je žiadna novinka. Neraz vznikajú úplne spontánne. Ako vysvetľuje Tomáš Klubert z Ústavu pamäti národa, „znak Z (ruská abeceda takéto písmeno nepozná) sa stal oficiálnym symbolom podpory ruskej invázie na Ukrajinu vyslovene z núdze. Pôvodne to bolo len jedno z identifikačných označení na rozlíšenie vlastných vozidiel od nepriateľských.“ Rovnaký význam mali napr. biele pruhy na technike vojsk Varšavskej zmluvy, ktoré vtrhli 21. augusta 1968 do Československa.
Jasné označenie
Písmeno či symbol Z nie je jediným, ktoré ruská armáda vo vojne na Ukrajine používa na označenie svojej techniky. „Znak Z bol namaľovaný na vozidlách jednotiek z ruského Západného a Východného vojenského okruhu, znak Z umiestnený vo štvorci označuje ruské jednotky prichádzajúce z Krymu, pre ruské jednotky útočiace z Bieloruska je určený znak O, ruská námorná pechota dostala znak V, ruské špeciálne jednotky používajú znak A a znak X označuje Čečencov,“ vysvetľuje Tomáš Klubert.
„Musím konštatovať, že znak Z, či už v bielej podobe, alebo vo farbách georgijevskej stužky, použitý na podporu vojny Ruska proti Ukrajine, má dokonca agresívnejší pôvod, než samotný hákový kríž. Ani hákový kríž totiž nevznikol priamo na označenie a schvaľovanie vojenskej agresie,“ hodnotí Juraj Smatana.