Odkaz hákového kríža
Jedným z hlavných hrozivých znamení vojenskej agresie je pre mnohých Európanov i Američanov svastika alebo hákový kríž. Práve tento symbol sa vynoril v mysli mnohých ľudí v prvých dňoch ruskej invázie na Ukrajinu. Je pravda, že nacisti prevzali tento symbol z Indie?
„Kríž s ramenami ohnutými do pravého uhla používalo odpradávna mnoho kultúr v rôznych častiach sveta ako náboženský symbol i dekoratívny prvok. Výraz „svastika“ síce pochádza zo sanskritu, najstaršieho indoiránskeho jazyka, ale nemeckí nacisti svoj najznámejší symbol nazývali zásadne ,Hakenkreuz‘ (hákový kríž), aby mu dali punc germánskej starobylosti.
Hitler si vybral hákový kríž ako hlavný symbol národného socializmu z toho dôvodu, že bol v rôznych variantoch používaný už od konca 19. storočia nemeckými spoločnosťami, ktoré propagovali idey pangermanizmu, etnického nacionalizmu a antisemitizmu. Hitler definoval hákový kríž ako znamenie víťazného boja árijských ľudí a triumfu myšlienky tvorivej práce,“ objasňuje genézu vzniku hákového kríža Tomáš Klubert.Písmeno, na ktoré by sa zabudlo
Z uniknutého článku ruskej spravodajskej agentúry Ria Novosti i z iných zdrojov, napríklad ruskej spravodajskej služby, sa vie, že vojnové operácie na území Ukrajiny boli plánované len na niekoľko dní. „Pokiaľ by ruská ,špeciálna operácia‘ na Ukrajine dosiahla vytýčené ciele za 48 - 72 hodín, nedostali by tieto znaky iný význam. Postup ruských vojsk sa však ,zasekol‘ a ruská vláda potrebovala nejaký úderný propagandistický symbol,“ pripomína odborník Tomáš Klubert.
„Ministerstvo obrany Ruskej federácie preto 3. marca 2022, čiže až týždeň po začiatku invázie, na instagrame zverejnilo, že znak Z je skratkou výrazu ,Za víťazstvo‘ (rusky: за победу) a znak V znamená ,Naša sila je V pravde‘ (rusky: сила в правде).
Pomôže však promovanie tohto symbolu v Rusku udržať podporu pre inváziu na Ukrajinu? „Všimnite si, že po prvých dňoch Rusko prestalo komunikovať vojnu na Ukrajine iba pomocou prejavov Putina a Lavrova, ktorí nenazývali vojnu vojnou, ale iba ,špeciálnou operáciou‘. Náhle sa objavili bežní Rusi, označení písmenom Z. Svoj dres tak označil ruský gymnasta, vytvorili ho zo svojich tiel hokejisti, ba dokonca aj onkologické deti,“ hodnotí Juraj Smatana.
Proti vojne
Je jasné, že ak existujú symboly pripomínajúce vojenskú agresiu, bude napadnutá strana siahať po symboloch, ktoré ju, naopak, budú povzbudzovať alebo budú vyjadrovať nesúhlas s vojnou. „Najznámejším z takýchto symbolov je kvet vlčieho maku. Pôvodne pripomínal koniec prvej svetovej vojny a dnes je symbolom Dňa vojnových veteránov. Každý symbol je však možné zneužiť alebo úplne zmeniť jeho význam. Typickým príkladom je svastika a znamenie dvoch prstov v tvare V, ktoré spropagoval britský premiér Winston Churchill ako znamenie víťazstva (anglicky: victory) Spojencov. Véčko sa zakrátko stalo symbolom odporu proti nacizmu v okupovanej Európe. Ríšsky minister propagandy Joseph Goebbels sa ho preto rozhodol ,ukradnúť‘ nepriateľovi, aby poslúžil na podporu nemeckého vojnového úsilia: znak V sa objavili na titulných stranách novín, bol umiestňovaný na lokomotívach, električkách a úradoch, nosil sa na chlopniach kabátov. Kampaň sa však skončila fiaskom a už na jeseň 1941 bola v tichosti zastavená,“ odhaľuje nemecký neúspech Tomáš Klubert.