Museli pritom prekonať aj 1 300 metrov kolmú skalnú stenu, pričom ich poriadne potrápili silný vietor, sneh a ľad. Vrchol dosiahlo síce veľa alpinistov, no slovenská dvojica vyliezla doteraz nevyužitou trasou, za čo si vyslúžili slová chvály aj od popredných horolezeckých webov.
Naši špičkoví alpinisti Ondrej Húserka a Jozef Krištoffy prišli do Patagónie na začiatku roka a na tento náročný a jedinečný výstup sa na mieste pripravovali skoro dva mesiace. Táto oblasť každoročne priťahuje svetovú horolezeckú špičku, jednak pre samotnú náročnosť trás, ako aj pre drsné počasie. Táto oblasť je pre svoju polohu povestná nestabilným počasím, drsnými podmienkami a hory sú tu takmer permanentne bičované vetrom sily víchrice.
Vďaka tomu majú lezecké výstupy v tejto oblasti veľkú hodnotu a úspešne zrealizovaných zostáva len malé množstvo pokusov. V novembri 1973 zdolala ako prvá masív skupina nazvaná Pavúci z Lecca pod vedením Casimira Ferrariho. Odvtedy sa na vrchol dostalo niekoľko horolezcov aj zo Slovenska. K nim sa zapísali aj Jozef Krištoffy a Ondrej Húserka.
Bivakovali v mraze
Ondrej Húserka opísal, ako sa ich úspech rodil. „S Jozefom Krištoffym sa nám podarilo vyliezť na úvod nášho patagónskeho výjazdu prvovýstup na vrchol Aguja Desmochada. Cestu sme nazvali Pain and Gain 7a+,C1, 570m + 700m, klas. III. nástup. Túto líniu som nosil v hlave azda od našej prvej návštevy tohto jedinečného pohoria v roku 2016. Ide o krásne špárové lezenie všetkých obťažností. Cesta nebola v úplne ideálnych podmienkach, miestami tam bolo veľa ľadu a mokrých miest. Núdzový bivak vo vetrovkách a lezečkách pri mínusových teplotách nás, bohužiaľ, neminul. Druhý deň ráno sme doliezli na vrchol a zlanili vedľajšou cestou Circus Pets,“ povedal.
To, že sa im podaril husársky kúsok, potvrdil aj Robo Gálfy (61), ktorý v Patagónii pred 40-imi rokmi spravil tiež prvovýstup. „Je nádherné, čo títo horolezci dosiahli. Našli v náročnej stene krásnu prirodzenú logickú líniu a podarilo sa im ju aj vyliezť až na vrchol,“ vyzdvihol najmä ich schopnosť plánovania. Pochvalné ódy mal aj Michal Sabovčík, ktorý v Južnej Amerike v roku 2015 aj s 2 kamarátmi liezli na rovnaký masív, avšak inou trasou. „Dokázali super vec,“ zhodnotil.
Masív Cerro Torre v Andách
Leží na území Národného parku Los Glaciares a Národného parku Bernardo O‘higgins v Patagónii na hranici medzi Argentínou a Čile a ide o jeden z najťažších masívov v Andách.
- Nadmorská výška: 3 128 m
- Pohorie: Andy
- Vrchol: Aguja Desmochada