"Ukrajina má dostatok zásob obilia a potravín, aby prežila rok, ale ak bude vojna pokračovať, nebude môcť vyvážať obilie do sveta a nastanú problémy," povedal Ustenko.
Ukrajina je piatym najväčším exportérom pšenice na svete, čo vyvoláva obavy, že konflikt by mohol spôsobiť globálnu krízu potravinovej bezpečnosti. Toto znepokojuje najmä Blízky východ a severnú Afriku, ktoré konzumujú najvyššie množstvo pšenice na obyvateľa – približne dvojnásobok svetového priemeru. Viac ako polovica z toho sa dováža z Ukrajiny a Ruska.
Niektoré štáty už pre vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou, dvoma obilnými veľmocami, zavádzajú vývozné obmedzenia. Európska únia (EÚ) naznačila, že zmení "celý svoj prístup" k poľnohospodárskej politike s cieľom zaistiť potravinovú bezpečnosť.
Skupina G7 (siedmich najbohatších ekonomík sveta) a Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) varujú, že protekcionizmus môže zvýšiť ceny a viesť k prázdnym regálom v krajinách závislých od dovozu.
"Akákoľvek stabilita, ktorú dosiahnete v krajine, ktorá zaviedla zákaz vývozu, je nestabilitou exportovanou do zvyšku sveta," povedal Joseph Glauber, vedúci výskumník z International Food Policy Research Institute vo Washingtone a dodal, že to "má to kaskádový efekt".
Predstavitelia EÚ budú v pondelok (21. 3.) diskutovať o spôsoboch, ako zabezpečiť istejšie dodávky potravín.