"Za úspech považujeme najmä to, že mláďatá sa vyliahli zo všetkých vajec, ktoré korytnačka zniesla," uviedol pre TASR hlavný zoológ v zoo Patrik Pastorek. Znáška sa začala 8. decembra v chovateľskom zázemí a vajcia inkubovali deväť týždňov v umelej liahni pri teplote 28 stupňov Celzia. "Dnes majú korytnačky mesiac a merajú zhruba sedem centimetrov. Nateraz ich kŕmime vodnými bezstavovcami, ako sú napríklad nitenky, ale aj malé cvrčky. Pohlavie mláďat sme zatiaľ neurčili," priblížil Pastorek. Malé korytnačky sú v súčasnosti ešte na zimovisku, kde majú teplo a vodu, ale aj suché miesta, aby sa mohli vyhrievať.
Zoologická záhrada v košických Kavečanoch začala chovať tento druh v roku 2013, keď prvé jedince doviezla zo Zoo Zlín. Prvé mláďatá odchovali v rokoch 2014 a 2017. Prírastok posledných piatich mláďat považujú v košickej zoo za najväčší úspech tohto druhu. Návštevníci ich budú môcť obdivovať najskôr v miniviváriu a neskôr vo vonkajšej expozícii pre pôvodné druhy plazov oproti výbehu zebier. V inkubátore zoo sú aktuálne aj ďalšie znášky korytnačích vajec.
Korytnačka močiarna je jediný pôvodný druh korytnačky, ktorý žije na Slovensku. Patrí medzi kriticky ohrozené chránené živočíchy a jej najvýznamnejšia reprodukčná lokalita je Národná prírodná rezervácia (NPR) Tajba pri Strede nad Bodrogom v okrese Trebišov.