Skôr morálna podpora
Generál vo výslužbe Pavel Macko hovorí, že z pohľadu Ukrajincov je pochopiteľné, ak robia všetko pre to, aby sa ubránili. „Bojujú o samotné prežitie štátu, prežitie národa. Prezident Putin tvrdí, že ukrajinský národ neexistuje, že to sú Rusi. Ak by si pripustili, že prehrajú, hrozí im asimilácia, ,prekrstenie‘ na Rusov. Snažia sa preto vytvoriť aj niečo ako cudzineckú légiu,“ vraví. Viaceré krajiny dávajú možnosť slúžiť cudzincom.
„Francúzi majú vyložene Cudzineckú légiu. Najmä členské krajiny NATO nemôžu na Ukrajinu oficiálne vyslať svojich vojakov, nechcú riskovať veľký konflikt s Ruskom,“ vysvetľuje. Na Slovensku máme podľa Macka v tejto otázke veľmi prísne právo. Sám sa prihovára za ponechanie brannej povinnosti, ale v prípade členskej krajiny NATO by to zmenil len na oznamovaciu povinnosť.
Išlo by v prípade Slovákov bojujúcich na Ukrajine o reálnu či skôr symbolickú pomoc? „Nejako výrazne vojensky by to Ukrajine nepomohlo, je to 40-miliónová krajina. Ukrajinci sa mobilizujú, počul som príbehy, že aj tí, čo žijú na Slovensku, prišli dobrovoľne, nečakali ani na mobilizačnú výzvu,“ objasňuje Macko a dodáva, že to vníma skôr ako morálnu podporu Ukrajine.
Ľudí zo zahraničia povoláva aj Rusko. Len nedávno sa objavili informácie, že do svojich radov získa 40 000 sýrskych ozbrojencov, ktorí budú dokonca dostávať plat.
Ako je to inde
- Český prezident Miloš Zeman by podporil výnimku pre Čechov, ktorí chcú ísť dobrovoľne bojovať na Ukrajinu.
- Lotyšský parlament jednomyseľne odsúhlasil účasť svojich občanov v bojoch na Ukrajine.
- Kanadská ministerka zahraničných vecí Melanie Jolyová povedala, že záleží na rozhodnutí jednotlivých Kanaďanov, či sa k ukrajinskej medzinárodnej brigáde chcú pripojiť.