Kedy volať 112 (155)?
- pri pocite nedostatku vzduchu a zadýchaní sa pri bežných aktivitách (napr. pohyb v domácnosti, rozprávanie, telefonovanie)
- pri pocite tlaku na hrudi
- pri vykašliavaní krvi
- ak je pleť bledšia ako zvyčajne, pri modrých perách
- ak oxymeter opakovane ukazuje hodnotu okysličenia krvi pod 92 %; pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc (CHOCHP) pod 88 % (pozor na správne meranie)
- pri pocite na odpadnutie, zmätenosti
- pri strate vedomia pacienta (volá blízka, prítomná osoba…)
Reinfekcie v číslach
Ministerstvo zdravotníctva SR
- počet pozitívnych prípadov za február - 484 387
- z toho počet reinfekcií za február - 54 964
- percento reinfekcií - 11,3 %
* to znamená, že zo 100 pozitívnych sa 11 až 12 ľudí nakazí opätovne
Možno sú to rôzne varianty
Zuzana Krištúfková, epidemiologička
- Ak sa človek v priebehu niekoľkých týždňov opäť nakazil covidom, s najväčšou pravdepodobnosťou ochorenie spôsobili dva rôzne varianty, napr. delta a omikron. Ale na to, aby sme to vedeli s určitosťou, by sme museli sekvenovať vzorky. Proti tomu variantu, ktorý prekonal, by mal byť človek imúnny. Či sa môže v budúcnosti nakaziť znova, záleží len na tom, či prídu nové varianty.
Počet reinfekcií stúpa
Daša Račková, Úrad verejného zdravotníctva SR
- Ide o vlastnosť variantu omikron, preto sme už koncom januára skrátili charakteristiku reinfekcie. Dovtedy pri predchádzajúcich variantoch sa za opakovanú infekciu považovalo ochorenie, ktoré sa potvrdilo po viac ako 6 týždňoch od predchádzajúcej infekcie. Pre variant omikron sa táto lehota skrátila na 3 týždne. Vo februári sme evidovali 11,4 % prípadov opakovanej infekcie, v januári to bolo 8,1 % všetkých prípadov.
Vidíme iné príznaky
Etela Janeková, internistka
- Ľudia sa v priebehu jedného ochorenia testujú aj niekoľkokrát. To je úplne zbytočné. Keď je človek pozitívny, tak do 14. dňa môže byť stále pozitívny. Či do mesiaca alebo po mesiaci môže dostať covid znova. Vo väčšine prípadov ochorie znova vtedy, keď sa stretol s niekým, kto má vysokú nálož vírusov, alebo môže ísť o nový variant. Teraz to vyzerá tak, že pacienti, ktorí k nám prichádzajú, majú iné príznaky ako pred mesiacom. Je tu nový variant, a tie prejavy sú viac gastrointestinálne. Čiže ich bolia bruchá, majú hnačky, až potom nastupujú dýchacie cesty. Pacient nemusí hneď navštíviť lekára. Má to oznámiť mailom. K lekárovi má ísť až vtedy, keď je naozaj chorý - dva-tri dni má teplotu, začne veľmi dusivo, dráždivo kašľať, alebo má ťažké hnačky, bolesti brucha.