Najnovšie sa dezinformátori chytili toho, ako je možné, že z vojnou zničenej Ukrajiny máme toľko fotografií. Žena, ktorá komentovala policajný status sa snažila vo svojom komentári spochybniť to, že na Ukrajine je vojna, len preto, lebo sa jej nezdá, aby tam počas vojny pôsobili novinári. "Koľko super fotografov sa nachádza na Ukrajine a robí krásne fotky. Keby je tam vojna, tak tam nepáchne žiadny fotograf," napísala žena, ktorá zrejme stráca kontakt s realitou.
Vojnová fotografia a novinárčia totiž nie je nič nové a novinári chodia do vojnou ničených oblastí práve preto, aby prinášali aktuálne a ničím neskresľované informácie. "Priložený komentár sa v podstate vôbec netýka hlavnej komunikovanej myšlienky, len podprahovo a "nenápadne" podsúva ideu, že fotografie zranených Ukrajincov sú falošné, teda celá vojna je zmanipulovaná a teda v celkovom dôsledku by sme nemali vôbec Ukrajincom pomáhať. Dôvod? Vraj vo vojnových zónach sa nepohybujú fotografi," vysvetľuje slovenská polícia na svojej facebookovej stránke Hoaxy a podvody - Polícia SR.
"Autorka komentáru asi v živote nevidela žiadny dokument o I. či II. svetovej vojne, či o iných veľkých konfliktoch 20. a 21. storočia. Fotografi, kameramani a celé štáby boli a sú súčasťou jednotlivých armád. Vďaka ich heroickému nasadeniu a často aj obetiach na životoch máme dodnes autentické zábery zo svetových vojen," poznamenala slovenská polícia.
"Výnimkou nie sú ani novinári, ktorí sa v zóne konfliktov pohybujú dobrovoľne. Je pravda, že veľké mediálne spoločnosti svojich zamestnancov postupne z týchto zón sťahujú z obavy pre ich bezpečnosť, no na miestach zostávajú tzv. freelanceri, teda žurnalisti na voľnej nohe, ktorí ako externisti spolupracujú s médiami," hovorí polícia.
Ukrajina preto nie je výnimkou. "Minulý týždeň museli Mariupol opustiť fotografi agentúry AP, pretože na nich poľovala ruská armáda. Nepáčilo sa im, že naďalej ukazujú realitu bombardovaného mesta," uviedla polícia.
Smrť sa,bohužiaľ, nevyhýba ani novinárom, ktorí na miesto prišli dobrovoľne, aby svetu ukázali skutočnosť. "Vo vojnách vždy zomierajú aj novinári. Nasadzujú život, aby svetu ukázali realitu. Prípadov, kedy boli zabití, prípadne ich zavraždili priamo teroristi, je bohužiaľ mnoho. A aj keď sa na každom mieste v čase a priestore nemôže nachádzať novinár, dnes už pomaly každý lacný mobil dokáže vyhotoviť kvalitné zábery. Vojnové zločiny sa dnes už nikomu nepodarí schovať, ani zahovoriť infantilnými komentármi," dodala Polícia Slovenskej republiky.