„Je to najmä preto, že Banská Štiavnica má neustále dobrý imidž a podľa prieskumov je najobľúbenejšou mestskou destináciou Slovákov,“ hovorí Igor Kuhn z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Banská Štiavnica. Podľa jeho slov navyše návštevnosť hlavných atrakcií, teda Banského múzea v prírode, Starého a Nového zámku, Domu Maríny, Múzea vo Svätom Antone aj kalvárie bola v roku 2021 dokonca o málo vyššia ako v predpandemickom roku 2019.
Čo láka turistov:
- Banskoštiavnická Kalvária
- Námestie sv. Trojice
- Kostol sv. Katarína
- Štiavnický betlehem
- Nový zámok
- Starý zámok
- Tajchy
- Epicentrum Lásky v Dome Maríny
- Hrob Maríny Pischlovej
- Banské múzeum v prírode
- Kultúrne podujatia
Nový zámok
Nový zámok, alebo aj Dievčenský hrad, Dievčenský zámok, Panenský hrad, Nový hrad je šesťpodlažná renesančná budova so štyrmi baštami a strieľňami. Bol postavený v rokoch 1564 - 1571 ako strážna veža počas bojov proti Turkom. Je postavený na vyvýšenine v centre mesta. V súčasnosti je tu vystavená expozícia venovaná pôvodnému účelu stavby. Najvyššie poschodie slúži aj ako turistická vyhliadková plošina.
Starý zámok
Najstarším objektom v zámku je bývalý farský Kostol Panny Márie. Spolu so susedným karnerom sv. Michala ho postavili v 13. storočí ako trojloďovú románsku baziliku. V 14. storočí okolo kostola vybudovali obranný múr, čím sa začali vytvárať základy budúceho mestského hradu. Nachádzajú sa v ňom zaujímavé expozície: Archelogická expozícia – Baníci prichádzajú, Kováčska dielňa, Baroková plastika, Strelecké terče, Fajkárska dielňa, Expozícia hodín a Mučiareň.
Rodný dom Maríny
V dome Maríny Pischlovej veľkej lásky Andreja Sládkoviča vzniklo Epicentrum lásky. Jeho srdcom je jediný archív lások na svete. Je vytvorený z veršov a strôf básne Marína – najdlhšej ľúbostnej básne na svete, kde každému jednému písmenku, znaku a medzere v básni je priradená jedna schránka lásky. Okrem archívu lások tu nájdete aj hovoriace obrazy, láskou aktivované verše či unikátny Láskomer. V Sládkovičovej knižnici si budete môcť zblízka pozrieť originál faksimile viac ako 170-ročného rukopisu básne Marína.
Jedinečná kalvária
Banskoštiavnická Kalvária je súbor celkovo 22 samostatných sakrálnych stavieb, z toho 17 kaplniek, predstavujúcich výjavy z ukrižovania Ježiša a siedmich bolestí Panny Márie, troch kostolov, zastavenia Ecce homo a božieho hrobu. Komplex bol vybudovaný v rokoch 1744 – 1751. V roku 1948 prešla kalvária do vlastníctva štátu, čo viedlo k postupnému chátraniu. Po roku 1989 došlo k najväčšiemu znehodnoteniu kalvárie. K rozkrádaniu a k devastácii objektov. Vďaka nadšencom sa podarilo tento slovenský skvost, ktorý je zapísaný v UNESCO podarilo zachrániť.