Na Slovensko prišlo približne 262 000 Ukrajincov, pričom o štatút dočasného útočiska žiada 50 000 z nich. V prvých týždňoch sa pomoci chopili najmä dobrovoľníci, ktorí neskôr žiadali štát, aby zasiahol a prevzal na seba čiastočne zodpovednosť za utekajúcich ľudí. Ministerstvo vnútra pod vedením Romana Mikulca (50) však namiesto vlastných kapacít využíva aj zazmluvnených súkromníkov. Ako to vysvetľujú?!
Zatiaľ čo v prvé týždne prichádzalo cez východnú hranicu na Slovensko okolo 10- až 15-tisíc ľudí, v súčasnosti sa nápor znížil. Za utorok to bolo napríklad 3 400 Ukrajincov. Postarať sa o také obrovské množstvo prevažne žien a detí si žiada veľa peňazí, ale aj dobrý manažment. Skoordinovať všetky činnosti na hraniciach, poskytnúť ľuďom sužovaným vojnou jedlo, prepravu, zdravotnú pomoc, ubytovanie a usmerniť ich na potrebné úrady si vyžaduje skúsenú logistiku a koordinátora.
Ministerstvo vnútra poverilo touto úlohou v centrách v Michalovciach a v Humennom súkromnú firmu Dustream production, s. r. o. z Banskej Bystrice a uzavrelo s ňou rámcovú zmluvu na 2,5 milióna eur. Na adresu firmy sa objavila kritika, že doteraz organizovala hudobné podujatia či podnikové oslavy a nemá s takýmto typom akcie skúsenosti.
Výberové konanie v tomto prípade nerobili, keďže štát vyhlásil mimoriadnu situáciu. Dustream tvrdí, že zatiaľ poskytli 40 koordinátorov z interných kapacít a desiatky dobrovoľníkov. „Na hraniciach aj predtým pomáhali a chceli pomáhať a táto zmluva im vytvorila priestor zostať v tejto službe dlhšie, lebo im poskytne potrebné finančné krytie,“ povedali z firmy Denníku N.