Janušek si odpykáva 11-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody, Štefanov deväť rokov väzenia. Právoplatne odsúdení boli v roku 2018.
Na dovolacom konaní sa Janušek so Štefanovom nezúčastnili. Žiadali zrušenie právoplatného rozsudku a vrátenie veci Špecializovanému trestnému súdu (ŠTS) na opätovné prejednanie. Prokuratúra žiadala dovolania zamietnuť.
Exministri okrem iného namietali porušenie práva na obhajobu či zásady in dubio pro reo, keď má trestný súd v pochybnostiach rozhodnúť v prospech obvineného. Štefanov v dovolaní upozornil, že trestné konanie je možné viesť len s konkrétnym poškodeným. "O žiadnom potenciálnom súťažiteľovi v tomto smere nie je možné uvažovať,“ reagoval dovolací senát.
Obhajcovia avizujú podanie ústavnej sťažnosti. "Každý občan má právo byť odsúdený zákonným spôsobom, a preto využíva právne prostriedky, ktoré má," vyhlásil Janušekov advokát Juraj Bizoň. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa stotožnil s argumentáciou NS SR. "Dôvody dovolania boli vyvrátené," povedal.
Dvojicu exministrov právoplatne odsúdili na jeseň 2018. Súd ich uznal za vinných z trestných činov machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Tresty si odpykávajú v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Okrem toho im uložili peňažný trest vo výške 30.000 eur. Po prvý raz v histórii SR tak boli právoplatne odsúdení členovia vlády.
Svojím konaním podľa súdu vytvorili podmienky pre vopred vybraného uchádzača, čím znemožnili súťaž a pomohli dosiahnuť zisk víťaznému konzorciu firiem blízkemu expredsedovi SNS Jánovi Slotovi v hodnote 3,5 milióna eur.
Kauza siaha do roku 2007. Vtedajšie ministerstvo výstavby malo zverejniť oznam o tendri iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva. O kreslo potom prišli obaja odsúdení ministri za SNS. Na trojročný podmienečný trest odňatia slobody so štvorročným odkladom odsúdili v roku 2019 v tejto kauze aj Zdenku Kudláčovú. Dostala tiež peňažný trest vo výške 6000 eur.