Spoločné nákupy
Ďalším návrhom, ktorý majú posúdiť európski lídri, sú spoločné nákupy plynu, skvapalneného plynu a vodíka na centrálnej európskej úrovni. Únia by tak podľa komisie vedela zabezpečiť výhodnejšie podmienky na nákup týchto komodít a tie by sa následne prerozdeľovali pomerne medzi jednotlivé členské krajiny. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen si veľa sľubuje aj od rokovaní s americkým prezidentom Joeom Bidenom. EÚ sa totiž bude snažiť získať od USA záväzok na dodatočné dodávky LNG, ktoré by Európu opäť o niečo viac osamostatnili od plynu z Ruska.
Mikloš a mnohí ďalší experti volajú po čo najrýchlejšom zastavení nákupov plynu a ropy z Ruska, keďže Putinov režim práve aj európskymi peniazmi financuje páchanie zverstiev na Ukrajine. Naproti tomu sú tu politici a ekonómovia, ktorí argumentujú, že urýchlené odpojenie sa od Ruska nie je možné, lebo by sa tým európske krajiny vystavili neželaným ekonomickým dosahom vrátane hrozby straty množstva pracovných miest.
Odstrihneme my Putina alebo on nás?
Okamžité odstrihnutie sa od Ruska si pritom nevie predstaviť ani analytik Hirman. „My hráme s Putinom pokerovú hru o plyn, kde ide o to, kto z nej vyjde víťazne. Je nemožné a ani by nebolo dobré, aby sme my urobili zásadný krok a úplne zastavili odber plynu z Ruska, keď pritom vieme, že nie sme dostatočne pripravení na ďalšiu zimu bez neho. A podmienkou toho, aby sme na tú budúcu zimu boli pripravení, sú práve zásobníky zaplnené aspoň na 80 %. To nám pomôže prežiť aj bez dodávok z Ruska,“ argumentuje Hirman s tým, že aj keby Rusi zastavili plyn, už by sme to vedeli vykryť dodávkami napríklad z Alžírska, Nórska alebo Azerbajdžanu.
Čo má EÚ na stole
- Európska komisia navrhuje zavedenie povinnosti pre členské krajiny mať pred budúcou zimou naplnené zásobníky plynu na 80 %.
- V ďalších rokoch by mal podiel stúpnuť na 90 %.
- Krajiny, ktoré nemajú dostatok kapacít, budú pomáhať vytvárať zásoby v iných členských krajinách, z ktorých potom budú môcť plyn čerpať naspäť.
- Ďalším návrhom je vytvorenie spoločného európskeho rokovacieho tímu, ktorý má rokovať o spoločných nákupoch plynu, skvapalneného zemného plynu (LNG) a vodíka pre európske krajiny.
- Aktuálnym cieľom je zabezpečiť pre EÚ nezávislosť od ruských energií do roku 2027.