24.03.2022 23:30 | Šport | Futbal

Severné Macedónsko v kvalifikácii MS senzačne vyradilo Taliansko, Švédsko rozhodlo proti Čechom v predĺžení

Futbalisti Talianska sa nepredstavia na MS 2022 v Katare. Úradujúci majstri Európy prekvapujúco prehrali vo štvrtkovom semifinále baráže so Severným Macedónskom 0:1.

Duel v Palerme rozhodol presným zásahom v nadstavenom čase Aleksandar Trajkovski. V priamom súboji o premiérovú účasť na MS sa Severné Macedónsko stretne s Portugalskom, ktoré si poradilo s Tureckom 3:1. Ďalším postupujúcim tímom je Wales, ktorý zdolal rakúsku reprezentáciu 2:1.

Taliani mali v Palerme prevahu, no napriek veľkým šanciam sa im obranu súpera nepodarilo preraziť. Balkánsky tím hral húževnato a snaha sa vyplatila v nadstavenom čase, keď Trajkovski prekonal brankára Gianluigiho Donnarummu strelou z diaľky.

Úlohu favorita naopak potvrdilo Portugalsko, zverenci Fernanda Santosa viedli v polčase po presných zásahoch Otavia a Dioga Jotu 2:0. V 65. minúte sa podarilo na 1:2 znížiť po pase Cengiza Ündera z hranice malého vápna Burakovi Yilmazovi. Tridsaťšesťročný futbalista však o 20 minút neskôr nevyužil obrovskú príležitosť na vyrovnanie, keď nepremenil pokutový kop. Skóre kozmeticky upravil v nadstavenom čase Matheus Nunes.

Vedenia sa už v prvom dejstve ujali zásluhou Garetha Bala aj Walesania, útočník Realu Madrid pridal ďalší presný zásah v druhom polčase a hostia nevyužili príležitosť na vyrovnanie po vlastenci Ben Daviesa.

O postup na majstrovstvá sveta vyzve Poliakov vo finále baráže Švédsko, ktoré po predĺžení dokázalo zdolať Čechov najtesnejším rozdielom 1:0. Po kombinačnej akcii zoči-voči Vaclíkovi v 110. minúte rozhodol Quaison. Severania tak doplnili štvrtkové kvarteto postupujúcich tímov.

- Poľsko postúpilo do finále baráže po treste UEFA pre Rusko
Švédsko - Česko 1:0                                                                                      Gól: 110. Quaison.