Šéf energetického výboru ruskej dumy Pavel Zavaľnyj uviedol, že pokiaľ ide o "priateľské" krajiny, ako sú Čína alebo Turecko, Rusko chce byť pri možnostiach platieb za energie flexibilnejšie. "Už dlho navrhujeme Číne, aby sme prešli pri zúčtovaní na národné meny ruble a jüan. V prípade Turecka to bude líra a ruble." Zavaľnyj dodal, že platby by sa mohli realizovať aj v bitcoinoch.
Cena bitcoinu po správach o Zavaľného návrhu vzrástla a v piatok predpoludním sa pohybovala nad 44.000 USD (40.080 eur). Zavaľnyj takisto zopakoval požiadavku prezidenta Vladimira Putina, že "nepriateľské" krajiny budú musieť platiť za plyn v rubľoch.
"Ak chcú nakupovať, nech platia v tvrdej mene, a tou je pre nás zlato, alebo nech platia tak, ako je to pre nás vhodné, teda národnou menou," uviedol Zavaľnyj. Putin v stredu (23. 3.) v snahe obísť niektoré západné sankcie vyhlásil, že Rusko bude požadovať, aby "nepriateľské" krajiny platili za dodávky zemného plynu v rubľoch, čo ešte zvýšilo neistotu na trhu s plynom.
Ruská vláda začiatkom marca zverejnila zoznam štátov, ktoré považuje za nepriateľské. Zoznam zahrnuje 48 krajín, medzi nimi USA, Kanadu, Japonsko, všetky štáty Európskej únie, Britániu, Švajčiarsko či Nórsko. To znamená, že Rusko v súčasnosti dodáva väčšinu zemného plynu "nepriateľským" krajinám.
Lídri niektorých štátov EÚ odmietli plány Ruska požadovať platby za dodávky plynu v rubľoch. Ako prví na to reagovali predstavitelia Nemecka a Talianska, podľa ktorých by platba v rubľoch znamenala porušenie kontraktov. Nemecký kancelár Olaf Scholz uviedol, že mena, v ktorej nemeckí odberatelia ruských fosílnych palív musia Moskve platiť, je stanovená priamo v ich zmluvách.
"Mena, v ktorej sa dodávky realizujú, je súčasťou dodávateľských zmlúv a vo väčšine prípadov zmluvy stanovujú platby v eurách či dolároch," povedal Scholz po prílete do Bruselu na samit Európskej rady. Podobne sa vyjadril taliansky premiér Mario Draghi. "Je potrebné vedieť, že v podstate by to bolo porušenie kontraktu," povedal.
Šéfka Európskej komisie Ursula vo der Leyenová dodala, že Rusko sa týmto krokom usiluje obísť sankcie Európskej únie, čo však Brusel neumožní. "Už nebude možné nás vydierať prostredníctvom energií," povedala.