Špecializovaný trestný súd sprístupnil anonymizované rozhodnutie, v ktorom objasňuje dôvody, pre ktoré bolo nevyhnuté vziať plukovníka Bučku do väzby. Vysokopostavený vojak absolvoval niekoľko schôdzok s ruskými tajnými a za svoje služby prevzal dokopy odmenu takmer 46 000 eur.
Bývalý prorektor Vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši, plukovník Pavel Bučka, pracoval pre ruskú tajnú službu GRU 9 rokov. Jeho tajné schôdzky s ľuďmi z Ruskej federácie sa podľa uznesenia súdu konali vždy za bieleho dňa, na verejných priestranstvách. Prebiehali zväčša o trinástej hodine v Žiline alebo jej okolí. Inokedy dával Bučka nosiče s informáciami do tzv. mŕtvych schránok, čo sú vopred dohodnuté miesta, o ktorých vedia len daní aktéri. Boli v Dechtároch v podchode cez diaľnicu, či v žilinskom lesoparku. Zakaždým prevzal úplatok vo výške asi 2 000 eur. Išlo o tajné informácie týkajúce sa obrany SR a rôzne štátne dokumenty, ale napríklad aj o novinové články či rôzne brožúry a zoznamy.
Odovzdával ich na SD karte. Prokurátor návrh na vzatie obvineného do väzby odôvodnil tým, čo kriminalisti zistili po Bučkovom zadržaní. Pri domových prehliadkach sa uňho našli viaceré listiny a finančné prostriedky, ktoré majú priamy súvis s vyšetrovanou trestnou vecou. Bučka sa po zadržaní priznal k spolupráci s „osobami presadzujúcimi záujmy cudzej moci“ a opísal jednotlivé kontakty a stretnutia, pri ktorých odovzdal dôležité informácie. K tým sa dostal z titulu svojho zamestnania, ako aj členstva v nadnárodných bezpečnostných organizáciách. Informácie sa týkali bezpečnostnej obrany a vojenskej stratégie SR. Odovzdal aj rôzne materiály týkajúce sa projektov NATO. Opakovane za to prevzal finančnú hotovosť v rôznych sumách, väčšinou však išlo o sumu 2 000 eur.
Prokurátor v dôvodoch väzby skonštatoval, že Bučka sa kontaktoval s viacerými osobami, „pričom iba jednu osobu vedel bližšie opísať“. „U obvineného bol rovnako zistený zištný motív konania, keďže za odovzdávanie informácií preberal finančné prostriedky v priznanej výške takmer 46 000 eur. Časť bola zaistená pri domovej prehliadke dňa 14. 3. 2022,“ píše sa v uznesení. Hrozbu, že by Bučka mohol v trestnej činnosti pokračovať, vidí prokurátor v tom, že by si mohol chcieť udržať životný štandard, na ktorý si zrejme zvykol.