Informovala o tom tlačová agentúra AFP a pripomenula, že Hirošima je mesto, na ktoré bola v druhej svetovej vojne zhodená atómová bomba. Varovanie politikov nasledovalo po tom, čo Moskva v utorok 22. marca odmietla vylúčiť rozmiestnenie svojho jadrového arzenálu s argumentom, že ho možno použije na Ukrajine, ak bude Rusko čeliť "existenčnej hrozbe". Japonský premiér Kišida a veľvyslanec USA Emanuel navštívili Hirošimský pamätník a múzeum mieru, kde americký diplomat označil postoj Ruska za "nespravodlivý". Pri americkom útoku atómovou bombou na japonské mesto Hirošima v roku 1945 zahynulo okolo 140 000 ľudí - medzi obeťami sú započítaní aj tí ľudia, čo výbuch prežili, ale neskôr zomreli na následky rádioaktívneho ožiarenia.
O tri dni zhodil Washington plutóniovú bombu na japonské prístavné mesto Nagasaki, ktorá zabila približne 74 000 ľudí, a viedlo to k ukončeniu druhej svetovej vojny. Spojené štáty zostávajú jedinou krajinou, ktorá kedy použila v konflikte atómové zbrane, píše AFP. Emanuel vydal vyhlásenie odsudzujúce postoj Moskvy. "Dejiny Hirošimy nás učia, že takéto vyhrážky ktoréhokoľvek národa sú nespravodlivé," napísal. "Žijeme v bezprecedentných časoch, keď sa Rusko vyhráža použitím jadrových zbraní - niečo také bolo predtým nemysliteľné, dokonca nevysloviteľné," dodal Emanuel.
Kišida vyhlásil, že "hrôzy spôsobené jadrovými bombami sa nesmú nikdy opakovať". Niekoľko dní po napadnutí Ukrajiny ruskými vojakmi minulý mesiac prezident Vladimir Putin oznámil, že uviedol do stavu vysokej pohotovosti ruské strategické jadrové zbrane, a tento jeho krok vyvolal celosvetový poplach. "Máme koncepciu domácej bezpečnosti a je to verejne známe. Môžete si prečítať všetky dôvody, kedy majú byť jadrové zbrane použité," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok pre americkú televíziu CNN. "Takže ak bude naša krajina existenčne ohrozená, potom môžu byť v súlade s našou koncepciou použité," doplnil Peskov.