Rusko má najnovšie plán E
Rusko si vzalo príliš veľké sústo a opäť mení svoje vojenské plány. Už piatykrát. Prehľadne ich zhrnul rakúsky odborník na súčasné vojenské konflikty Tom Cooper. Dôležitým prvkom je, že každý ďalší plán bol vždy menej ambiciózny ako ten predchádzajúci.
Plán A
Putin chcel ovládnuť Ukrajinu v priebehu troch dní tým, že by zvrhol vládu v Kyjeve a nastolil by zmenu režimu na Ukrajine. Počas prvého dňa invázie však boli ruské elitné výsadkové jednotky porazené na letisku Hostomeľ pri ukrajinskom hlavnom meste a kolóna čečenských bojovníkov bola zničená na jeho okraji. Plán na bleskové ovládnutie Kyjeva vďaka tomu zlyhal.
Plán B
Putin si bol taký istý schopnosťami svojej armády a slabosťou Západu, že nemal žiadny plán B. Keď snaha o rýchle víťazstvo nevyšla, pokúsili sa ruské jednotky improvizovať a simultánne zaútočili na viaceré veľké mestá v snahe ovládnuť ich. Stále boli mylne presvedčení o slabosti ukrajinskej armády. Chceli z dvoch strán obkľúčiť Kyjev, dobyť Charkov a Mariupoľ a postupom na Odesu prepojiť Donbas s Podnesterskom. Na takúto rozsiahlu operáciu však Rusom nestačili sily a po 2-3 dňoch bolo jasné, že aj tento plán zlyhal.
Plán C
Ruská armáda začala obliehať Kyjev, Charkov, Mariupoľ, Černihiv a Mykolajiv. Cieľom bolo plošným ničením civilných oblastí podkopať morálku obyvateľstva a zlomiť vôľu k odporu. Snaha obliehať príliš veľa miest naraz však bola opäť nad ruské sily a viedla k veľkým stratám vojsk, ktoré sa o to pokúšali.
Plán D
Okolo 10.-14. marca sa pokyny pre ruskú armádu opäť zmenili. Novým plánom sa stalo zaistenie ukrajinského územia východne od rieky Dneper. Aj na túto úlohu však malo Rusko príliš málo vojakov. Pokúsili sa o postup z Chersonu na sever smerom na Krivij Rih po západnom brehu Dnepru a zároveň smerom na Záporožie po východnom brehu. Na oboch smeroch boli ruské vojská porazené a prinútené k ústupu.
Plán E
Doteraz najrealistickejší (a preto najnebezpečnejší) ruský plán. Je očividné, že Putin nariadil ruskej armáde definitívne dobyť Mariupoľ a obkľúčiť hlavné sily ukrajinskej armády na Donbase. Jeho úspech bude závisieť od toho, či ruská armáda dokáže lokálne vytvoriť dostatočnú presilu. Doteraz sa jej to rozptýlením jednotiek na príliš veľa smeroch nedarilo. Na Donbas podľa západných zdrojov mieri 10 nových taktických práporových skupín a veľký vplyv na výsledok bude mať aj ruská prevaha vo vzduchu. Ukrajinci na Donbase majú dve možnosti – ustúpiť a vyhnúť sa tak obkľúčeniu alebo prisunúť dostatočné posily do tyla svojej armády. Rozhodujúce budú boje v oblasti Izjum-Vuhledar-Záporožie.