Velenie ruského kontingentu podľa ministerstva podniká kroky na upokojenie vyhrotenej situácie a vyzvalo azerbajdžanskú stranu na stiahnutie vojsk. V Náhornom Karabachu bol podľa agentúry Interfax vyhlásený vojnový stav.
Azerbajdžan a Arménsko na jeseň 2020 zviedli niekoľkotýždňovú vojnu o Náhorný Karabach. Arménsko na bojisku utrpela porážku a územné straty, ale aj vďaka sprostredkovaniu Ruska si ponechala kontrolu nad väčšinou horskej enklávy, ovládnutej na prelome 80. a 90. rokov arménskymi separatistami.
Prezident medzinárodne neuznávanej karabašskej republiky Araik Arutjunjan dnes podpísal výnos o dočasnom obmedzení práv a slobôd počas vyhláseného vojnového stavu, uviedol Interfax. Konkrétne je obmedzená sloboda zhromažďovania, sú zakázané štrajky a ďalšie akcie. Je tiež pozastavená činnosť organizácií, poškodzujúcich obranyschopnosť a bezpečnosť.
Karabašská republika požiadala ruského prezidenta Vladimíra Putina, aby zvýšil počet ruských vojakov a vojenskej techniky v neuznávanej republike, napísal Interfax. Putin v piatok a vo štvrtok o situácii v Karabachu telefonicky rokoval s arménskym premiérom Nikolom Pašinjanom.
Azerbajdžanské sily podľa Jerevanu porušili líniu dohodnutú pri uzavretí prímeria a obsadili karabašskú obec Paruch. Karabach tvrdí, že azerbajdžanské sily sa snažia za pomoci ručných zbraní vynútiť si ďalší postup vo východnej časti línie dotyku. Jerevan nabáda ruský kontingent, aby prinútil azerbajdžanské sily k stiahnutiu do východiskových pozícií.
Azerbajdžanské ministerstvo obrany poprelo ozbrojený incident v oblasti, kde je rozmiestnený ruský mierový kontingent. Azerbajdžanské jednotky podľa Baku pokračujú v "upresňovaní pozícií a miest dislokácie bez použitia násilia". Baku tiež obvinilo arménske sily z diverzie, dodal Interfax.
Tajomník ukrajinskej bezpečnostnej rady Oleksij Danilov dnes vyhlásil, že otvorenie akejkoľvek "druhej fronty" v oblasti ruských záujmov, či už v Karabachu, alebo inde, by veľmi pomohlo obrane Ukrajiny pred ruskou agresiou. "Potom, čo Náhorný Karabach dnes vyhlásil vojnový stav, môžem povedať, že sa tam skutočne odohrávajú udalosti. Bayraktary nielen naháňa škriatkov na našom území, ale fungujú aj v Náhornom Karabachu. Arménsko tam žiada Rusko, aby pomohlo vojskami. Ale Rusi odtiaľ vojská minulý týždeň sťahovali a posielali ich do našej krajiny. Pomoc, ktorú Rusko sľubovalo Karabachu a Arménsku, sa tam sotva objaví," povedal Danilov podľa denníka Ukrajinska pravda. Upozornil tiež, že Rusko ohlásilo vojenské cvičenie na Kurilských ostrovoch hneď po tom, ako Japonsko pripomenulo svoje územné nároky. Ale aj v týchto končinách má Rusko len veľmi málo vojakov, pretože všetkých poslalo na Ukrajinu.
"Zatiaľ nie je jasné, čím táto situácia skončí. Ale ak Ruská federácia bude čeliť druhým frontom, ktoré sama umelo vytvorila vlastným počínaním počas svojich krátkych dejín, veľmi kvalitne nám pomôžu," zdôraznil ukrajinský predstaviteľ.