Viktória s happyendom
Podobne ako princezná Diana, porozprávala odvážne médiám v dokumentárnom filme o svojej anorexii aj švédska princezná Viktória (44). Choroba ju zasiahla ako tínedžerku, hoci na rozdiel od členov britskej kráľovskej rodiny nebola natoľko vystavená médiám a pozornosti verejnosti. Jej rodičia, kráľ Carl Gustaf a kráľovná Silvia, si veľmi rýchlo všimli zmenu, ktorá sa s ich dcérou udiala ešte pred jej nástupom na univerzitu.
Rýchly zásah okolia pomohol, že mladučká princezná chorobe neprepadla naplno a nakoniec sa vyliečila. V tomto prípade sa všetko končí happyendom. „Potrebovala som si veci utriediť. Spoznať svoje hranice a neustále na seba netlačiť,“ prezradila Victoria. V roku 1997 podstúpila liečbu a krátko nato počas zotavovania sa zoznámila s mladým športovcom, ktorý sa o viac ako dekádu neskôr stal jej manželom, princom Danielom.
Zmiznutá Charlene
Jedného dňa možno poodhalí závoj tajomstva okolo svojho zmiznutia aj monacká kňažná Charlene (44). Tá má za sebou dva mimoriadne náročné roky. Jej manžel Albert II. (64) je známy záletník a škandály sa mu nevyhýbajú ani počas manželstva. Hoci má so svojou krásnou ženou dve zdravé sedemročné dvojičky, synčeka Jacquesa a dcérku Gabriellu a vo svojom veku by už mal viesť usadený život, zdá sa, že staré škandály neustále klopú na dvere. Je verejným tajomstvom, že o 20 rokov mladšia Charlene pôvodom z Juhoafrickej republiky sa pokúsila o útek ešte pred samotnou svadbou, ktorú strávila v slzách.
Zdá sa, že ani neskôr sa jej monacká rozprávka nezlepšila. Silno to ovplyvnilo jej zdravie, a tak sa verejnosť dozvedela, že sa zo svojej návštevy rodnej krajiny nemôže k manželovi vrátiť, kým sa nevylieči zo silného zápalu uší. Keď sa nakoniec po dlhých mesiacoch v tajnosti vrátila do Monaka, zamierila v novembri minulého roka na súkromnú švajčiarsku kliniku, kde sa ďalej liečila. Len pred niekoľkými dňami nabrala dostatok síl, aby sa vrátila k manželovi i deťom. Monacký dvor skutočný dôvod jej neprítomnosti dôsledne tají, je však jasné, že kňažná sa musela zotaviť viac po psychickej než fyzickej stránke.
Protest proti Mako
Tlak na ženy vo vládnucich rodinách nepanuje iba v Európe. Ženy v japonskej cisárskej rodine si pod tlakom očakávaní a verejnej mienky vytrpeli svoje. Princezná Mako (30) sa ocitla pod mimoriadnym drobnohľadom verejnosti, keď cisárska rodina ohlásila, že sa hodlá vydať za obyčajného, neurodzeného smrteľníka Keia Komura. Cisársky dvor len nedávno pripustil, že princezná trpí posttraumatickou stresovou poruchou v dôsledku verejného nesúhlasu s výberom svojho manžela.
V rodine nie je prvá. Mimoriadny nátlak bol vyvíjaný aj na terajšiu cisárovnú Masako, ktorá sa stiahla z verejného života po tom, čo nezvládla čeliť obvineniam, že nebola schopná cisárovi porodiť mužského potomka. Jej svokra Michiko bola v roku 1993 natoľko kritizovaná japonskými médiami, že sa psychicky zrútila a na dva mesiace prestala úplne rozprávať.
Je zrejmé, že hoci občas možno závidieť dámam z kráľovských rodín, ich každodenný život má poriadne ďaleko od rozprávok, kde všetci žili šťastne, až kým nepomreli.