Rusko chce Ukrajinu na dve časti
Rusko sa snaží rozdeliť Ukrajinu na dve časti s cieľom vytvoriť Moskvou kontrolovaný región po tom, ako sa mu nepodarilo ovládnuť celú krajinu. Uviedol to v nedeľu šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov. Podľa vedúceho Hlavného spravodajského riaditeľstva Ministerstva obrany Ukrajiny (HUR MOU) existujú dôvody domnievať sa, že Rusko zvažuje pre Ukrajinu „kórejský“ scenár, teda vytvorenie deliacej čiary medzi okupovanými a neokupovanými oblasťami krajiny. „V skutočnosti je to pokus vytvoriť na Ukrajine Severnú a Južnú Kóreu,“ uviedol brigádny generál Budanov vo vyhlásení. Dodal, že Ukrajina čoskoro spustí na Ruskom okupovanom území „gerilovú“ či partizánsku vojnu.
Luhanskí separatisti chcú referendum o pripojení k Rusku
Proruskí separatisti na východe Ukrajiny v samozvanej Luhanskej ľudovej republike, ktorú uznáva len Moskva, sa chystajú čoskoro usporiadať referendum o pripojení k Rusku. Povedal to vodca republiky Leonid Pasečnik. Podobný postup Kremeľ zvolil v roku 2014, keď nakoniec oznámil medzinárodne neuznávanú anexiu ukrajinského Krymu. „Myslím, že v najbližšej dobe sa na území republiky bude konať referendum, pri ktorom ľudia uplatnia svoje absolútne ústavné právo a vyjadria svoj názor na pripojenie k Ruskej federácii. Z nejakého dôvodu som presvedčený, že presne tak to bude,“ povedal Pasečnik.
Českí dobrovoľníci na Ukrajine
Na Ukrajinu prišlo najmenej 20 000 dobrovoľníkov, ktorí vytvárajú zahraničné légie. Potvrdené je nasadenie amerických, britských aj kanadských dobrovoľníkov v okolí Kyjeva, ktorí počas víkendu oslobodili najmenej jednu Rusmi okupovanú dedinu. V rovnakej oblasti bojujú proti Rusom aj čečenskí bojovníci, ktorí sú odporcami Kadyrovho režimu, a Bielorusi, ktorí nesúhlasia s Lukašenkovou diktatúrou. Ukrajinský novinár Ilja Ponomarenko zverejnil na twitteri aj fotografie českých dobrovoľníkov, ktorí pôsobia v oblasti Irpiňa – teda tam, kde zúria najprudšie boje.
S-300 Ukrajincom nateraz nedáme
Systém protivzdušnej obrany S-300 možno podľa Borisa Kollára Ukrajine poskytnúť až vtedy, keď bude Slovensko vlastniť systém Patriot. Víta posilnenie východnej hranice Slovenska vojakmi NATO. Je za to, aby SR dávala do obrany a armády finančné prostriedky vo výške dvoch percent hrubého domáceho produktu. Štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus rovnako hovorí, že odchod systému S-300 na Ukrajinu nie je otázkou dní.
„Naša požiadavka je, aby protivzdušná obrana mala trvalú náhradu,“ konštatoval Klus v Sobotných dialógoch. Ozbrojené sily SR rozmiestňujú slovenské systémy protivzdušnej obrany, a to najmä na východnej hranici Slovenska. Hovorca ozbrojených síl zároveň pripomenul, že systém Patriot už chráni strategickú časť stredného Slovenska. Všetky batérie, ktoré Slovensku poskytnú spojenci, budú rozmiestnené tak, aby pokryli čo najväčšiu časť krajiny. Celkovo budú Slovensko chrániť dve nemecké a jedna holandská batéria.