Informovala o tom Európska vesmírna agentúra (ESA), ktorá spoločne s americkou vesmírnou agentúrou NASA sondu pred dvoma rokmi na misii vyslala. Tak blízko centru Slnečnej sústavy ako Solar Orbiter sa nikdy predtým žiadna iná sonda nedostala.
Nové snímky Slnka zverejnila ESA na twitteri a vyzvala všetkých, aby si užili neskutočné detaily, ktoré prístroje zachytili.
#ICYMI Zoom in and explore the incredible detail of our home star, courtesy of #SolarOrbiter @EuiTelescope 🤩 https://t.co/2vOYZ7aw92 #WeAreAllSolarOrbiters #ExploreFarther pic.twitter.com/MpDFZW2PJD
— ESA's Solar Orbiter (@ESASolarOrbiter) March 27, 2022
Solar Orbiter sa po dva roky dlhom lete dostal do bodu, ktorý sa nachádza asi v jednej tretine vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom. Teraz sa sonda bude pohybovať po eliptickej obežnej dráhe, ktorá sa nebude príliš meniť a do bodu najbližšieho k Slnku sa dostane každých šesť mesiacov. Pri budúcom prelete v októbri sa dostane k Slnku na vzdialenosť 42 miliónov kilometrov, uviedla agentúra DPA.
Sonda, vážiaca 1,8 tony, nesie desať prístrojov, ktoré majú skúmať slnečnú aktivitu, erupcie a zisťovať, čo spôsobuje slnečný vietor a ako vzniká koronálne magnetické pole. Má tiež urobiť prvé snímky slnečných pólov. Nesie desať prístrojov, na príprave štyroch z nich sa podieľali aj tímy českých vedcov a inžinierov. V Česku vznikli napríklad zrkadlá pre teleskop METIS, ktorý je určený na pozorovanie a spektroskopiu slnečnej koróny.