Ako informuje prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR Roman Karlubík, od vlády preto očakávajú, že bude presadzovať také kroky, ktoré povedú k čo najmenším negatívnym dopadom a využije Dočasný krízový rámec štátnej pomoci na podporu hospodárstva v kontexte ruskej invázie prijatý Európskou komisiou.
„Žiadame vládu, aby pri politických rozhodnutiach sama, aj na úrovni orgánov Európskej únie, brala do úvahy ekonomickú realitu a možné negatívne dopady. Pri akýchkoľvek strategických rozhodnutiach je potrebné mať dopadové štúdie, ktoré budú zároveň obsahovať náhradné vecné riešenia a predovšetkým ich finančné krytie, vrátane prefinancovania dopadov na podniky a obyvateľstvo," konštatuje Karlubík.
Zvyšovanie cien energií zásadne ovplyvňuje konkurencieschopnosť slovenského priemyslu. Napríklad Duslo, a.s., Šaľa uviedlo, že ak situácia bude pokračovať, budú nútení odstaviť výrobu alebo ju zredukovať. „Podniky sú významnými platcami daní, pri odstavení prevádzok a výroby hrozia riziká aj štátu a z toho vyplývajúci nedostatok financií v štátnom rozpočte. Pri porovnaní štátnej pomoci u nás a v zahraničí, Slovensko zaostáva,“ poukázal ďalej Karlubík.