Kým počas vlaňajšieho prvého štvrťroka ich zaevidovali cez pracovný deň v priemere zhruba 20, za prvé tri mesiace tohto roka to bolo 70. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová s tým, že dôvodmi nárastu môžu byť niekdajšie protiepidemické opatrenia či novela zákona o strelných zbraniach a strelive. Zároveň stúpol aj počet vydaných zbrojných preukazov.
Od januára do 22. marca tohto roka zaevidovali 3833 zbraní. Za rovnaké obdobie minulého roka to bolo 1288. Najvýraznejší nárast polícia eviduje v januári – počas prvého mesiaca roku 2021 zaevidovali 97 zbraní, v prvom mesiaci tohto roka 1249.
Medziročný nárast v každom z prvých troch mesiacov medziročného porovnania podľa nej môže súvisieť aj s tým, že v uplynulých dvoch rokoch boli počty evidovaných zbraní ovplyvnené prijatými protipandemickými opatrenia. "V obmedzenom režime zabezpečovali svoj činnosť nielen samotné oddelenia dokladov okresných riaditeľstiev PZ, ale aj predajne zbraní a streliva, rovnako bol obmedzený voľný pohyb obyvateľstva," uviedla.
Ako ďalší možný dôvod nárastu označila zmenu zákona o strelných zbraniach a strelive, ktorá nadobudla účinnosť vo februári. Novelou sa rozšírila skupina zbraní, ktoré je potrebné evidovať v príslušnom informačnom systéme polície. "Ide hlavne o niektoré druhy zbraní kategórie D," spresnila s tým, že ide o vybrané palné, expanzné či znehodnotené zbrane.
Polícia eviduje aj nárast vydaných zbrojných preukazov. Vlani v januári ich vydali 257, vo februári 652 a v marci 937. Počas tohtoročného januára ich vydali 1272, vo februári 1127 a od začiatku tohto mesiaca do 22. marca dokopy 1110.
V súčasnosti je na Slovensku zaevidovaných 152.091 držiteľov zbrojných preukazov a 392.507 zbraní, ktorých držba si vyžaduje zbrojný preukaz.