Kedysi v obci totiž žilo vyše 1 600 ľudí, teraz je ich približne 200 a 700 chalupárov. „Sami sa informujú, či by si tu mohli kúpiť domček. Prejavujú záujem a nám to pomôže,“ doplnil starosta s tým, že stále majú nedostatok pracovnej sily najmä na miestnej farme. Miestni sú spokojní. Tóno (45) a manželka Erika (32) s dcérkou Erikou (2) nemajú vôbec nič proti utečencom. Ich príchod naopak privítali. „Treba pomáhať ľuďom. Sme radi, že k nám prišli, sú ozaj šikovní. Vidieť, že urobili kus poriadnej práce,“ dodala hlava rodiny.
Utečenci: Takto sme sa zabývali
Učí deti s poruchou sluchu
Nina (61) s dcérou Katerinou (39)
Katerina, ktorá je ekonómka, spolu s mamou Ninou pracuje online z obecného úradu. „Učím deti, ktoré majú poruchu sluchu,“ vysvetlila učiteľka Nina, ktorá s dcérou a dvoma vnučkami obývajú domček neďaleko úradu. „Je tu super. Som veľmi vďačná starostovi a zamestnankyniam obecného úradu za pomoc. Dali nám jedlo, oblečenie, vybavili vnučkám školy,“ dopĺňa.
Prerábajú domy
Feďa (vľavo, 38), Ivan (46) a Nikola (41)
Trojica Ukrajincov pomáha zrekonštruovať rodinné domy, ktoré v minulosti odkúpil starosta. „Keď sa začala vojna, boli sme v Európe. Pracovali sme v Španielsku, predtým aj v Maďarsku a Česku,“ uviedli chlapi, ktorých rodiny sú zatiaľ na Ukrajine v časti, kde zatiaľ neprebieha vojna.
Aj s rodinou sú nadšení
Tatiana (60)
Ukrajinka prišla do Ábelovej s nevestou a malým vnúčikom. Vôbec nevedeli, kam idú. Hľadali len miesto, kde môžu skloniť hlavu. „Starosta nám veľmi pomohol. Je tu veľmi pekne. Všetko sa nám páči,“ povedala Tatiana, ktorá verí, že vojna sa čím skôr skončí.