Budeme mať niekoľko stoviek kilometrov od nás novú najstráženejšiu hranicu na svete, ktorej prekročenie sa bude trestať smrťou? Ešte pred niekoľkými týždňami by to znelo ako z dystopického románu, podľa odborníkov môže byť však práve toto jedným z možných vyústení vojny na Ukrajine.
Pred hrozbou „kórejského scenára“ v prípade Ukrajiny varovalo už viacero svetových politikov, cez víkend túto možnosť označil za reálne nebezpečenstvo aj šéf ukrajinskej spravodajskej služby Kyrylo Budanov. Putinovo Rusko si je podľa neho už čoraz viac vedomé toho, že pôvodný scenár, teda obsadenie celej Ukrajiny, nemá ako dosiahnuť.
Preto zvažuje, že by upevnilo svoje pozície na východe a juhu Ukrajiny a medzi okupovanými a neokupovanými oblasťami vytvorí nepreniknuteľnú deliacu čiaru. „V skutočnosti ide o pokus vytvoriť na Ukrajine Severnú a Južnú Kóreu,“ citoval Budanova britský denník Guardian.
Možné prehodnocovanie pôvodných plánov a odklon k scenárom, ktoré by znamenali rozdelenie Ukrajiny na dve polovice, nevylučuje ani bývalý náčelník Generálneho štábu Armády ČR Petr Pavel. „Rusko už dnes začína meniť svoje ciele - od donútenia Ukrajiny k úplnej kapitulácii ku kontrole aspoň kľúčových oblastí,“ povedal v pondelok Pavel.
Ako vyzerá kórejská demilitarizovaná zóna
- Kórejský polostrov sa veľmoci po 2. svetovej vojne rozhodli rozdeliť na severnú časť ovládanú Sovietskym zväzom a južnú časť pod patronátom USA.
- Na juhu vznikla Kórejská republika, na severe Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR), ktorá je dnes pokladaná za suverénne najhoršiu diktatúru na svete.
- Po kórejskej vojne na začiatku 50. rokov minulého storočia bola medzi oboma krajinami vytvorená demilitarizovaná zóna.
- Tiahne sa 248 kilometrov približne pozdĺž 38. rovnobežky, jej šírka má 4 km.