1. Rusko vyhostí troch našich diplomatov
Rusko vyhostí troch slovenských diplomatov z Moskvy. Ide o reakciu na vyhostenie troch ruských diplomatov, ktorí na Slovensku vykonávali špionážne aktivity. Naše ministerstvo zahraničných vecí považuje toto ruské konanie za neopodstatnené. „Slovenskí diplomati, na rozdiel od ruských diplomatov v SR, všade vo svete striktne dodržiavajú Viedenský dohovor o diplomatických stykoch,“ povedal hovorca ministerstva zahraničia Juraj Tomaga.
2. Azerbajdžan využil odsun ruských vojsk
Rusko pre veľké straty presúva na Ukrajinu jednotky z iných oblastí. Presunuli sa tam aj ruskí vojaci z problémových oblastí - napr. Náhorného Karabachu medzi Arménskom a Azerbajdžanom alebo z Abcházska a Južného Osetska, čo sú okupované územia Gruzínska. Azerbajdžan využil stiahnutie ruských vojsk a v Karabachu zaútočil na arménske pozície. Rusko ho obviňuje z porušenia prímeria, no Azerbajdžan Moskve odkázal, že Karabach je jeho územie.
3. Ďalšie rokovania v Turecku
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu večer telefonoval s Putinom a žiadal ho o prímerie na Ukrajine. Požadoval aj zlepšenie humanitárnej situácie na Ukrajine. Ruská reakcia nie je známa. Obaja lídri sa však zhodli na tom, že ďalšie kolo mierových rokovaní sa uskutoční v tureckom Istanbule. Pre obe strany je to dostatočne neutrálna pôda a rusko-ukrajinské stretnutia v Turecku sa konali už aj predtým. Presný dátum rokovaní nezverejnili, no podľa hlavného ruského vyjednávača sa osobné rozhovory majú konať v utorok a v stredu.
4. Rusi útočia na sklady paliva
V noci z nedele na pondelok sa cieľom ruských útokov stali zásobníky paliva vo viacerých ukrajinských mestách. Moskva sa tak snaží obrať brániace sa ukrajinské vojská o pohonné látky, a tým obmedziť ich mobilitu. Na zásobníky v Lucku podnikli počas noci dva raketové útoky strelami Kalibr v rozmedzí 15 minút. Zásahy vyvolali obrovské požiare. Bombardované boli aj podobné zariadenia v Kyjeve, Charkove, Žitomire a Rivnom. Deň predtým boli napadnuté nádrže s palivom aj vo Ľvove.