Veľkonočné sviatky sú za dverami, preto je najvhodnejší čas začať zdobiť príbytky symbolmi jari, ktoré sú výsledkom poctivej ručnej práce s lokálnymi surovinami a podľa tradičných postupov dedených z generácie na generáciu. Také sú výrobky od miestnych výrobcov z Banskobystrického kraja, ktoré nájdete v e-shope www.regionalnepulty.sk.
Doma u pani Vlasty Ďorďovičovej celá rodina mesiace pred Veľkou nocou vyfukuje slepačie, kačacie, pštrosie a dokonca aj nandu vajíčka. Všetci musia priložiť ruku k dielu, pretože táto krehká krása, vyrobená v Banskobystrickom kraji tradičnými postupmi, je v predveľkonočnom období najžiadanejším tovarom. Pani Vlasta zdobí kraslice voskom alebo madeirovou technikou. Jej kolekcie „Zaláskované“, „Belasienky“ či „Rozkvitnutá lúka“ zdobia nejednu domácnosť počas veľkonočných sviatkov.
Kraslice do krásnych drôtených „košielok“ oblieka Blažena Kriváková zo Žiaru nad Hronom. Rada vám k nim vyrobí aj drôtenú sliepočku. Rovnako ako Július Bútora z Drienčan, ktorý vám drôtom opletie aj nepotrebný predmet z keramiky alebo skla. Tak ho nielen skrášli, ale mu aj vráti nový život.
Krehkou krásou a vôňou nadchnú veľkonočné medovníčky od pani Mitterovej z obce Želovce. Jej vianočné medovníky majú také meno, že ich kúpil aj Miro Šatan pre Slovenský zväz ľadového hokeja.
Čaro Veľkej noci skrýva do hliny zase Janka Schwarzbacherová z Horehronia. Keramické sliepočky dotvoria aj vaše sviatočné obydlia.
Veľkonočnú výzdobu do dokonalosti doladíte veľkonočnými voskovými sviečkami od Davida Turčániho z občianskeho združenia Včelí kRaj. Z jeho sociálnej dielne v Utekáči putovali voskové sviečky až do Ríma. Prezidentka Zuzana Čaputová ich darovala počas návštevy pápežovi Františkovi. Voštinársky kurz, kde David učí, ako si vyrobiť sviečky zo včelieho vosku, či kurz Jeden deň včelárom, jasne ukazujú na jeho oddanosť a lásku k starým tradíciám i prírode.
Regionálni producenti nezabúdajú ani na detaily, ktoré robia tú pravú atmosféru Veľkej noci. Keramické misy Evy Urbanovej z Lučenca sú ako stvorené na veľkonočné maškrty pre šibačov a kúpačov. Kým ich budete chystať, môžete sa zvŕtať v ľanovej kuchynskej zástere Moniky Tokajovej z obce Uhorské. S rešpektom k prírode vytvára Monika i ďalšie praktické a ekologické veci pre domácnosť: ľanovo-konopné vrecká na potraviny, ľanové tašky či podbradníky pre deti.
Celá vaša rodina sa už teší, keď zasadne k spoločnému stolu, ktorý sa bude prehýbať veľkonočnými dobrotami. Na výzdobu veľkonočného stola vám Janka Farby zo Slovenskej Ľupče nachystala rozkvitnuté keramické krúžky na servítky. Stôl k veľkonočnému obedu skrášlite i decentnými príborníkmi z prírodných materiálov od Manufolktúry z Lučenca či Márie Joklovej z Málinca.
Sledujte skvelú ponuku zážitkov v kraji Za horami, za dolami, v Banskobystrickom kraji na www.zahoramizadolami.sk alebo na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.
Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.