Ak nás Putin vypne, vydržíme do októbra
Ján Pišta, energetický analytik JPX
- Je veľmi pravdepodobné, že Putin niektorým európskym odberateľom prestane dodávať plyn - ktovie, či to budú všetci. Minulý týždeň v stredu dal termín, že má Gazprom do siedmich dní dohodnúť so svojimi odberateľmi platby v rubľoch. Tento deadline sa už končí, takže v stredu, možno vo štvrtok sa dozvieme, čo Gazprom urobí. Môže sa stať, že v stredu neprejde ani molekula plynu, pričom nevieme, koľko tento stav môže trvať - môže to byť pár dní, môže to byť pár týždňov. V každom prípade, ak by to nastalo, tak s dodávkami, ktoré má Európa z iných krajín, v podobe LNG, plus s tým, čo je ešte v zásobníkoch, tak aj ak by nezavádzala žiadne opatrenia, vydržala by do októbra. Plyn by tu bol, varilo by sa, kúrilo by sa - ale v októbri by zásobníky boli úplne na nule a Európe by chýbalo 40 percent ruských dodávok. Aby sa to nestalo, tak v momente, keď sa tie dodávky stopnú, vyhlasujú sa regulačné stupne, na základe ktorých sa postupne obmedzuje spotreba plynu v jednotlivých sektoroch.
Čo robiť, ak nás Gazprom odstrihne
- Štát vyhlási takzvané regulačné stupne, na základe ktorých sa bude musieť obmedzovať spotreba plynu postupne v jednotlivých sektoroch - v prvom rade v priemyselných podnikoch, až na záver by v prípade potreby prišli na rad domácnosti, domovy sociálnych služieb či nemocnice.
- Skokovo sa zvyšujú dodávky skvapalneného plynu LNG do Európy predovšetkým z USA, podľa analytika Hirmana sú v hre aj dodávky z Austrálie, Kataru a ďalších krajín.
- Sú zazmluvnené alebo finišujú dohody so strategicky kľúčovými krajinami, ktoré sa pre Európu môžu stať „náhradnými“ dodávateľmi potrubného plynu a vykryť tak výpadky či úplné zastavenie dodávok z Ruska - predovšetkým tu ide o Nórsko, Alžírsko a Azerbajdžan.
- Nórsko by podľa analytika Pištu mohlo pomôcť aj tým, že tento rok opäť vypustí pravidelnú letnú údržbu - podobne, ako ju vypustilo v roku 2020 z dôvodu koronavírusu - a dodá tak do Európy viac plynu.
- Dôležité sú aj úsporné opatrenia, teda okrem iného zníženie vykurovacích teplôt, zatepľovanie domácností, výmena okien.
- Z dlhodobého hľadiska by bolo podľa Hirmana výhodné všade tam, kde sa to dá, nahradiť vykurovanie elektrinou a obnoviteľnými zdrojmi.