Na oddelení urgentného príjmu na Kramároch v Bratislave počas minulého týždňa prijali 4 deti úmyselne intoxikované liekmi s obsahom paracetamolu. Všetko naznačuje tomu, že ide o nebezpečnú výzvu šíriacu sa internetom. Školáci takto reagovali na tzv. paracetamol challange, kde im zadanie prikazovalo skonzumovať voľnopredajné lieky, ktoré doma nájdu, a potom priebežne dokumentovať, čo sa s nimi deje. Všetko mali postupne uverejňovať na sociálnych sieťach.
Stav troch detí, ktoré užili paracetamol v toxickej dávke, bol vážny a museli byť hospitalizované. Ďalšie dieťa bolo po liečbe prepustené do domácej starostlivosti. „Intoxikácia paracetamolom je nebezpečná v tom, že v úvode nemusia byť prítomné žiadne symptómy, k ich rozvoju môže prísť až po 24 hodinách, čo už je moment, keď pečeň môže byť natrvalo poškodená,“ povedal lekár Jakub Gécz z NÚDCH.Symptómy takejto otravy sa pritom prejavujú ako bolesti brucha, pocit na vracanie a samotné vracanie.
Niekedy deti užijú paracetamol v kombinácii s inými látkami, napríklad kofeínom, a vtedy navyše hrozí aj otrava kofeínom. Pociťujú potom búšenie srdca, majú závraty, kŕče, poruchy vedomia a iné symptómy. „Úmyselné intoxikácie liekmi, prípadne v kombinácii s inými látkami, majú vo všeobecnosti stúpajúcu tendenciu a lekári ich sledujú už u detí od 12 rokov, ktoré ich užijú s úmyslom ublížiť si. S úmyselnými otravami paracetamolom sa lekári stretávali aj v minulosti, bolo to však jedno dieťa mesačne,“ informovali z NÚDCH na sociálnej sieti.
Ide o experiment
Podľa psychológa Mareka Madra z internetovej poradne IPčko sa o „paracetamolovej výzve“ začalo hovoriť v roku 2015. Na sociálnych sieťach sa deti a mladí ľudia povzbudzovali a vyzývali k tomu, aby úmyselne užili väčšie množstvo liekov, čo im spôsobilo priotrávenie a vážne zdravotné komplikácie. „Spojenie nie je úplne preukázateľné, ale vieme o tom, všimli sme si, že v posledných týždňoch sa objavuje na sociálnej sieti hastag #paracetamolchallenge,“ uviedol s tým, že v tejto výzve má tínedžer skonzumovať čo najviac voľnopredajných liekov, ktoré doma nájde.
„Keďže účinok liekov prichádza v neskoršom čase, tak sa majú nahrávať a zdieľať skúsenosti na sociálnych sieťach. V tom citlivom veku 12-13 rokov nevedia domyslieť dôsledky. Nie je tu cieľom zabiť sa, ale experimentovať s voľne dostupnými liekmi a zdieľať to na sociálnej sieti,“ podotkol psychológ a dodal, že sa deti takto snažia získať pozornosť či publikum.
Ako zistiť, či dieťa holduje nebezpečnej zábave
Psychológ Marek Madro
1. Otvoriť rozhovor s dieťaťom, čo si o tom myslí, zisťovať jeho názor na to.
2. Identifikovať rizikové situácie s dieťaťom a hovoriť o tom, že to môže byť nebezpečné.
3. Niektoré aktivity stimulujú adrenalín. Treba hovoriť, že adrenalín sa dá napĺňať aj bezpečnými spôsobmi.
4. Úprimná diskusia o tom, že robia niečo, čo vyvoláva pocit bezpečia, to treba oceniť.
5. Rodičia by mali povedať svojim deťom, že im na nich záleží a že oni sú istota a bezpečie.
6. Nefungujú poučovanie a odsudzovanie.
7. Snažte sa byť čo najviac súčasťou sveta svojich detí.