O v utorok zverejnenom objave informovala agentúra AP. Na povrchu Pluta je desať alebo aj viac kryovulkánov, najvyššie z nich majú 7000 metrov. Na rozdiel od pozemských sopiek, ktoré chrlia plyny a roztavené horniny, kryovulkány tejto trpasličej planéty vytláčajú veľké množstvo ľadu, zrejme zmrznutej vody. Vedci chrlený materiál konzistenciou prirovnali k zubnej paste.
Kryovulkány vedci už skôr našli napríklad na trpasličej planéte Ceres alebo niektorých mesiacoch planét Jupiter, Saturn a Neptún. Podľa odborníkov sa ale všetky líšia od Pluta, a to vďaka odlišným podmienkam na povrchu, ako je teplota a atmosférický tlak, a taktiež vďaka odlišnej zmesi ľadových materiálov.
"Nález týchto prvkov skutočne naznačuje, že Pluto je aktívnejšie alebo geologicky živšie, než sme si mysleli," uviedla planetárna vedkyňa Kelsi Singerová zo Southwest Research Institute v Bouldere v americkom Colorade, hlavná autorka štúdie publikovanej v odbornom časopise Nature Communications.
„Kombinácia týchto rysov, teda že sú (sopky) geologicky mladé, pokrývajú rozsiahlu oblasť a sú s najväčšou pravdepodobnosťou tvorené vodným ľadom, je prekvapivá, pretože to vyžaduje viac vnútorného tepla, než sme si mysleli, že Pluto v tejto fáze svojej histórie má," dodala Singerová. Pluto je trpasličia planéta, o status planéty prišla v roku 2006.
V priemere meria asi 2380 kilometrov a je menšia ako Mesiac. Jeho vzdialenosť od Slnka je asi štyridsaťkrát väčšia ako vzdialenosť Zeme od Slnka. Jeho povrch tvoria planiny, hory, krátery a údolia. V júli 2015 dorazila na vzdialenosť 12.500 kilometrov od Pluta americká sonda New Horizons. Vytvorila fotografie Pluta, na ktorých je zrejmý rad červených plôch, pravdepodobne zmrznutej vody.
Zverejnená štúdia priniesla nielen rozsiahle dôkazy o kryovulkanizme, ale tiež potvrdila, že nejde o jednorazový jav, ale o dlhodobý proces, uviedol ďalší z autorov štúdie Alan Stern. "Na Plute je najviac fascinujúce, že je tak zložité – rovnako zložité ako Zem alebo Mars, hoci je menší a vo veľkej vzdialenosti od Slnka," povedal Stern.
"Pluto je geologická krajina zázrakov," povedala Singerová. Objavovanie Pluta prirovnala k skladaniu puzzle. "Aj keď máte niekoľko kúskov, aj tak nemáte tušenie, ako vyzerá zvyšok."