"Približne 50 percent ľudí starších ako 55 rokov má problémy so zaspávaním a kvalitou spánku. Nespavosť je jednou z najčastejších zdravotných ťažkostí, najmä u seniorov. Často koexistuje so zdravotnými, psychiatrickými alebo neurologickými poruchami," načrtla Šatalová.
Nespavosť môže byť podľa nej tiež spojená so stresom, liekmi, kofeínom, alkoholom, fajčením, zlými spánkovými návykmi alebo zmenami v prostredí, kde spíme. "Primárna porucha spánku znamená, že neexistuje žiadna iná lekárska alebo psychiatrická príčina," podotkla.
"Najčastejším problémom u seniorov je samotné zaspávanie, ďalej je to obštrukčné spánkové apnoe alebo krátke prerušenia dýchania počas spánku, ku ktorým dochádza pri opakovanom zablokovaní horných dýchacích ciest," priblížila ďalej lekárka. Treťou komplikáciou je podľa nej syndróm nepokojných nôh alebo potreba pohybovať nohami počas spánku, ten závažnejšie postihuje dospelých v strednom a staršom veku, u ktorých sa môže vyskytnúť častejšie a môže trvať dlhšie.
Ak sa problém so spánkom opakuje často, mení to kvalitu života a vtedy je potrebné sa obrátiť na odborníka. "U seniorov sa odporúča použiť najskôr nefarmaceutické liečby, ako je kognitívno-behaviorálna terapia pri náhlej a chronickej nespavosti. Tá zahŕňa spánkovú výchovu, kontrolu stimulov, obmedzenie času v posteli," ozrejmila Šatalová.