Z floristického hľadiska patrí k najzaujímavejším výskyt rebríčka hrebenitého (Achillea ochroleuca), ktorý je panónskym endemitom. Podľa Viery Šefferovej z Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne sú Chotínske piesky jedinou známou lokalitou na Slovensku, kde sa kriticky ohrozený rebríček hrebenitý v súčasnosti vyskytuje.
Jej slová potvrdzujú aj botanici zo Štátnej ochrany prírody SR. Podľa nich bolo na Slovensku v minulosti známych niekoľko lokalít v Podunajskej nížine a dve lokality v povodí rieky Ipeľ, kde sa rebríček hrebenitý vyskytoval. Údaje z Východoslovenskej nížiny sú neisté, lokalitu v Belianskych kopcoch neďaleko Štúrova sa v ostatnom čase tiež nedarí potvrdiť. V súčasnosti sa teda rebríček hrebenitý s istotou vyskytuje len v jednej väčšej a v niekoľkých mikropopuláciách v obci Chotín. Trváca, sivo plstnatá rastlina, dosahujúca výšku 20 až 40 centimetrov, sa vyskytuje najmä na pieskoch s vyšším podielom vápnika v najteplejších oblastiach nížin. Okrem pieskov sa vyskytuje aj v xerotermných porastoch kamenitých stepí. Kvitne od júna do júla.
Prežitie v súčasnosti na Slovensku mimoriadne vzácneho a ohrozeného druhu ohrozuje sekundárna sukcesia, nevyhnutné sú manažmentové zásahy. Rebríček hrebenitý je na Slovensku zaradený medzi kriticky ohrozené a zákonom chránené druhy. Tiež je zaradený do červenej knihy vyšších rastlín SR a ČR. Chráneným druhom je i v susednom Maďarsku. Prírodnú rezerváciu Chotínske piesky s rozlohou 7,14 hektára vyhlásili za rezerváciu v roku 1953. Od roku 2004 je zároveň aj územím európskeho významu.