Je to už poriadne dávno, no hlavné mesto si letecké bombardovanie pamätá. Pred 78 rokmi, na konci druhej svetovej vojny, zaútočili americkí bombardéri na bratislavskú rafinériu Apollo, ktorá vyrábala benzín či vazelínu. Slovenský štát bol totiž v tom čase satelitom nacistického Nemecka. Vďaka unikátnym kolorovaným záberom môžeme vidieť, že mnohí sa pred bombardovaním skrývali v rozostavanom hradnom kopci.
Počas leta 1944 si už obyvatelia hlavného mesta zvykli na občasné prelety spojeneckých stíhačiek. Podobne preleteli nad mestom aj v osudný deň - 16. júna 1944. Výstražné sirény ani nevyhlasovali poplach, no bombardéry zrazu urobili obrat a okolo 10.00 hod. ráno zaútočili na rafinériu Apollo. Podľa historika Vladimíra Tomčíka prišlo k niekoľkým náletom po sebe.
„Hustý dym zakryl výhľad natoľko, že lietadlá z ďalších sledov nemohli cieľ presne zamerať. Trhavé a fosforové bomby tak dopadali aj na mesto,“ opisuje Tomčík. Zasiahnuté bolo napríklad Slovenské národné múzeum či ulice Vysoká, Gorkého, Thalerova a Klemensova. Sirény sa ozvali až v čase, keď už na Bratislavu padali bomby. Ľudia sa museli rýchlo skryť. Samotná rafinéria mala svoje vlastné kryty, no zamestnanci, čo tam utekali, si tým podľa Tomčíka podpísali rozsudok smrti.
„Zapálená nafta a benzín vnikali do krytov, kde ľudí upálili,“ vraví Tomčík. Ďalšou možnosťou bol hradný tunel, ktorý sa v tom čase ešte len kopal. V súčasnosti tade prechádza električka. „Skrývali sa aj v rôznych podnikoch. V kaviarni Štefanka bol vtedy dokonca nápis, že kryt je iba pre návštevníkov kaviarne,“ vysvetľuje historik.
Už v tom čase boli vybudované rôzne kryty v pivniciach, no sieť krytov civilnej ochrany, ako ju poznáme dnes, ešte v Bratislave vybudovaná nebola. Podľa oficiálnych údajov prišlo v ten deň o život 176 ľudí. Zhruba o desať týždňov po útoku vypuklo SNP, vďaka ktorému sa po vojne mohlo obnovené Československo pridať na stranu víťazných spojencov na čele s USA a so Sovietskym zväzom.
Útok na rafinériu Apollo
- Kedy: 16. júna 1944
- Kde: Bratislava, rafinéria Apollo
- Počet bombardérov: 120
- Počet zhodených bômb: 1506
- Počet mŕtvych: 176
- Historický kontext: Slovenský štát bol v čase druhej svetovej vojny satelitom nacistického Nemecka, teda nepriateľom spojeneckých vojsk na čele s USA. Američania chceli zničením Apollky odrezať Nemecko od dôležitých strategických surovín.