Čo mohlo otráviť Abramoviča
Vynárajú sa viaceré špekulácie. Prípad možnej otravy ruského oligarchu Romana Abramoviča (55) zatiaľ zostáva záhadou. Zatiaľ čo z jeho okolia potvrdili správy o tom, že trpel veľkým svrbením očí, olupovaním kože tváre a rúk a na pár hodín dokonca oslepol po rokovaniach s Rusmi v Kyjeve, nie je jasné, s akou látkou sa dostal do kontaktu.
Podľa investigatívneho novinára Christa Grozeva mohlo ísť o niektorý z organofosfátov - novičok alebo chlorpikrin, píše denník Daily Mail. Najpravdepodobnejší je práve chlorpikrin, plynný pesticíd, ktorý sa používa proti škodcom v pôde, ale zároveň spôsobuje škody aj plodinám. Látka bola použitá ešte v prvej svetovej vojne. Chlorpikrin nie je taký smrtiaci ako iné plyny a do tela sa môže dostať aj cez kožu.
„Vyvoláva skoro všetky príznaky, ktoré mal Abramovič. Proti tejto téorii hovorí jedine to, že chlorpikrin vydáva silný zápach, takže je ťažké použiť ho bez toho, aby bol spozorovaný,“ povedal Grozev. Miliardára, ktorý je angažovaný vo vyjednávaniach medzi Rusmi a Ukrajincami, následne hospitalizovali v Turecku, neskôr už nemal mať žiadne problémy.
Vojaka z Hadieho ostrova vyznamenali
Ukrajinský vojak Roman Gribov z Hadieho ostrova dostal vyznamenanie. Gribov adresoval ruským vojakom na lodi vetu, ktorá sa stala symbolom odporu: „Ruská vojnová loď, choď do …“ Gribova prepustili z ruského zajatia, bol jedným z 13 ukrajinských pohraničníkov, ktorí sa odmietli vzdať ruským jednotkám. Pôvodné informácie hovorili o tom, že tam vojaci zomreli. Neskôr sa ukázalo, že prežili. Táto fráza sa stala protestným pokrikom pre ukrajinských obrancov a ukrajinská pošta ju pripomenula na poštovej známke.
Pätina Slovákov verí Kremľu
Prokremeľskej propagande dôveruje viac ako pätina Slovákov a Sloveniek. Vyplýva to z prieskumu vedeckého kolektívu z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied. Prieskum realizovali odborníci 22. až 24. marca.
Získané údaje ukázali, že správam ospravedlňujúcim zapojenie ruských vojsk na Ukrajine verí 22 % oslovených respondentov a do značnej miery pritom záleží na obsahu konkrétnych správ. „Najnižšiu dôveru sme našli pri správach, že vojna na Ukrajine je zinscenovaná a na záberoch z nej sú zaplatení herci a herečky (11 %), alebo že Ukrajina vyvíja jadrové či iné rádioaktívne zbrane (13 %),“ spresnil experimentálny psychológ z ÚEP SAV Jakub Šrol.
Naopak, viac ako štvrtina ľudí podľa neho verí často opakovaným správam o tom, že Rusko sa vojenskou intervenciou na Ukrajine snaží o odzbrojenie a denacifikáciu Ukrajiny (28 %), že vojna na Ukrajine bola zámerne vyvolaná západnými mocnosťami a Rusko iba reagovalo na ich provokáciu (34 %).
Slovensko vyhosťuje 35 ruských diplomatov
Pristúpili sme k radikálnemu kroku. Slovensko sa rozhodlo vyhostiť 35 ruských diplomatov. Ministerstvo zahraničných vecí to uviedlo ruskému veľvyslancovi.
„Počas stretnutia mu bola odovzdaná diplomatická nóta, ktorou ho MZVEZ SR informovalo o rozhodnutí Slovenskej republiky na základe článku 11 Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch znížiť personál Veľvyslanectva Ruskej federácie v Bratislave o 35 osôb a stanoviť tým maximálny počet držiteľov diplomatických a služobných pasov na tejto diplomatickej misii,“ napísal rezort.
Ide o reakciu na „pokračovanie aktivít personálu ruského veľvyslanectva, ktoré sú v rozpore s Viedenským dohovorom“. Na Slovensku mohlo byť podľa neofi ciálnych informácií okolo 70 ľudí.