„Máme tu pacientov, ktorí sa na nás obrátia opakovane, buď s cieľom zmeny liečby, alebo kontroly liečby,“ povedala vedúca UCC Oksana Slafkovská s tým, že denne evidujú 20 až 25 pacientov. V súčasnosti vyhľadávajú zdravotnú starostlivosť najmä hypertonici alebo diabetici, ktorí potrebujú predpísať zdravotnícke pomôcky ako ihly či inzulín.
„Máme aj pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19, ale pokiaľ majú príznaky respiračného ochorenia a negatívny PCR test, posielame ich na pneumológiu, kde im liečia zápal pľúc, bronchitídu, prípadne astmu,“ spresnila.
UCC košickej nemocnice navštívili aj zástupca WHO na Slovensku Tatul Hakobyan a Paul Spiegel, ktorý má na starosti koordináciu urgentnej starostlivosti o ukrajinských utečencov. Za mimoriadne dôležité považujú to, že v UCC pracujú lekári a sestra pôvodom z Ukrajiny, ktorí žijú na Slovensku niekoľko rokov.
„Je to veľmi zaujímavé a považujem to za inovatívny prístup, že utečenci z Ukrajiny tu stretávajú ľudí, ktorí im rozumejú, nie je tu jazyková bariéra a takisto poznajú kultúru, tradície a zmýšľanie Ukrajincov. Budem to odporúčať aj v iných krajinách, pokiaľ ešte takýto model nevyužívajú,“ uviedol Spiegel.