„Rusko tu malo nadštandardné zastúpenie. Ruská ambasáda mala toľko pracovníkov, že to nebolo potrebné na pokrytie diplomatických aktivít,“ povedal pre Nový Čas. Rusi v podobných prípadoch pri vyhosťovaní svojich ľudí prichádzajú k recipročnému kroku. Koľko Slovákov vyhodia z Moskvy? „Máme ich tam menej, ako mali oni tu. Ale keď to znížia na taký počet, ktorý nám nebude vyhovovať, tak si myslím, že môžeme znovu pokračovať tak, ako to urobila Česká republika. Teda dosiahnuť nejaké minimálne paritné zastúpenie, povedzme 5 a 5 alebo 10 a 10,“ dodal Mesežnikov.
„Ruská ambasáda bola prebujnená,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď v Rádiu Expres. Dúfa, že Rusi nebudú posielať na Slovensko špiónov. Kuriózne je, že keď Slovensko pre špionáž vyhostilo vojenského diplomata Solomasova, navrhli namiesto neho „iného spravodajského dôstojníka, ktorého odhalili v inej krajine“.
Zrušia Rusi slovenskú ambasádu v Moskve?
Andor Šándor, bezpečnostný analytik
- Pokiaľ Rusi nebudú chcieť, aby ste vyhostili ruského veľvyslanca, tak to tak asi úplne nezafunguje. Faktom však je, že asi vyberú tie funkcie, ktoré ste vyhádzali vy, ľudí z týchto pozícií recipročne vyhodia, ale niekoho vám tam asi nechajú. Neviem, či udržiavate vôbec nejaké kontakty, ale Rusko sa v tomto vždy správalo pragmaticky a do pár dní to vždy urobí. Samozrejme, neviem, koľko máte ľudí na ambasáde, ale stopercentne nie toľko, koľko mali oni. Čiže, ak by postupovali recipročne, to by vám to úplne zavreli, a to asi neurobia. Ale znížia vám to úplne na minimum.
Špióna Bučku prepustili
Medzi odhalenými špiónmi bol na Slovensku aj vysokopostavený vojak plukovník Pavel Bučka, ktorého prokurátor obvinil z vyzvedačstva a brania úplatku za poskytované služby. Celkovo za roky spolupráce s Rusmi získal desiatky tisíc eur. Najvyšší súd ho vo štvrtok prepustil na slobodu, keďže nezistil dôvody väzby. Vyšetrovanie aj jeho obvinenie pokračuje. V prípade preukázania viny hrozí trest odňatia slobody od štyroch do 13 rokov.