Podľa údajov zverejnených koncom marca Regionálnymi výbormi na preskúmanie eutanázie (RTE) úmrtia spôsobené asistovanou samovraždou tvorili vlani 4,5 percenta z celkového počtu úmrtí v krajine.
Podľa RTE v siedmich prípadoch zodpovedný lekár nekonal v súlade so šiestimi právnymi požiadavkami. Medzi tie patrí uistenie sa, že žiadateľ, pacient s neliečiteľnou chorobou, si svoju žiadosť dôkladne premyslel, rozhodol sa slobodne, a že trpí veľkými bolesťami bez primeranej perspektívy na úľavu.
V šiestich prípadoch bola povolená eutanázia osobám s pokročilou demenciou, všetky tieto prípady spĺňali požadované kritériá. Minulý rok boli zo strany RTE zmenené štyri aspekty kódexu pre lekárov, ktoré sa týkajú demencie, a to po rozhodnutí Najvyššieho súdu v prípade pacienta s ťažkou formou tejto choroby. Podľa tohto rozhodnutia lekári môžu najlepšie posúdiť, či pacient s pokročilou demenciou "neznesiteľne trpí", čo je jedna zo šiestich právnych požiadaviek na eutanáziu.
V roku 2021 lekári pomohli zomrieť ďalším 206 pacientom v skoršom štádiu demencie a 115 ľuďom s ťažkým psychiatrickým ochorením. Prevažná väčšina ľudí žiadajúcich o asistovanú samovraždu mala rakovinu v terminálnom štádiu.
Koordinátor a predseda RTE Jeroen Recourt uviedol, že nárast žiadostí o eutanáziu bol o to pozoruhodnejší, že pandémia koronavírusu nezohrala pri tom žiadnu skutočnú úlohu. Podľa jeho vyjadrenia ochorenie COVID-19 bolo v niekoľkých prípadoch označené ako ďalšia príčina utrpenia popri inom vážnom stave. To znamená, že v skutočnosti pandémia koronavírusu nemala žiaden vplyv na zvýšenie počtu prípadov eutanázie.
Holandsko bolo prvou krajinou na svete, ktorá legalizovala eutanáziu a samovraždu za asistencie lekára. Táto prax je oficiálne tolerovaná od roku 1985, prvý "provizórny" zákon bol prijatý v roku 1994 a plnohodnotný zákon o eutanázii prijal parlament v roku 2002.