Novohradské múzeum a galéria (NMG) v Lučenci je sprístupnené aj pre slabozrakých a nevidiacich. Takto znevýhodnení ľudia si tam totiž môžu prečítať opisy pod vystavenými dielami v Braillovom písme a časť artefaktov spoznávať aj hmatom. Projekt s názvom Búrame bariéry pripravilo múzeum v centre Novohradu v spolupráci s pobočkou Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska v Lučenci.
Jeho cieľom je priblížiť zbierkový fond múzea aj zdravotne znevýhodneným občanom. „V prvej etape sme vytvorili vodiacu líniu, ktorá dovedie návštevníkov od vstupu do múzea k stálym expozíciám. Tam je umiestnený katalóg v Braillovom písme a v čiernotlači,“ uviedla riaditeľka NMG Iveta Kaczarová. Pri predmetoch, ktoré návštevníci môžu spoznať hmatom, sa nachádza jeho opis v Braillovom písme.
Zo zbierkového fondu vybrali obraz Volavka od Tivadara Kosztku Csontváryho, podľa ktorého v Levoči vyrobili plastickú repliku, jeho 3D model. Tento obraz si nevidiaci a slabozrakí návštevníci môžu ohmatať a tak ho bližšie spoznať. Navyše dostanú do ruky tablet, kde sú zvukové nahrávky, texty, fotografie a informácie, ktoré sa dajú použiť s adekvátnou veľkosťou písma.
Aplikácia funguje na princípe vysielačov do vybraných miestností. Pri vstupe do miestnosti sa automaticky spúšťajú na tabletoch bez akéhokoľvek nastavenia. „Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska dlhoročne spolupracuje s lučenským múzeom. Myslíme si, že projekt, ktorý bol zrealizovaný, je výsledkom našich dlhých rozhovorov a prezentovania problémov, s ktorými sa stretávajú zrakovo postihnutí návštevníci tejto kultúrnej inštitúcie,“ povedala Renata Oláhová z Únie nevidiacich a slabozrakých v Lučenci.
Dodala, že sú radi, že mohli na projekte spolupracovať a vložiť do spolupráce pohľad zrakovo postihnutých návštevníkov múzea, ale aj odborný vklad. „Tento projekt môže byť prínosom nielen pre zrakovo či sluchovo postihnutých a starších ľudí, ktorí trpia zdravotnými hendikepmi, súvisiacimi s vekom, ale aj pre študentov, a to v tom, ako pristupovať k takto postihnutým ľuďom,“ doplnila riaditeľka. Múzeum už robilo v minulosti pre hendikepovaných ľudí keramické sympózium, ale aj besedy o znevýhodnení pre žiakov škôl. Tento rok chcú ponuku ešte rozšíriť aj pre návštevníkov s poruchami sluchu.