Nedostatok miest v škôlkach znásobuje aj príchod utečencov: Rodičia sú v neistote, vyrieši problém ministerstvo?
2. 4. 2022, 10:00

Zdroj: anc
Boj o miesta! Mestské časti Bratislavy už niekoľko dní informujú, že prijímanie detí z Ukrajiny do materských škôl pomaly naráža na kapacitné limity.
Nie sú schopné prijať do materských škôl ani všetky prihlásené deti s trvalým pobytom na svojom území. Trochu lepšia je situácia na základných školách, ale aj v nich sa situácia môže čoskoro zmeniť. Ministerstvo školstva chce volanie samospráv riešiť uvoľňovaním hygienických opatrení, ktoré umožnia navýšenie počtu detí o 10 percent z celkového počtu žiakov. Materská škola môže navyše po novom vzniknúť aj ako súčasť spojenej školy, teda základnej, strednej či umeleckej.
Podľa štatistík utekajú z Ukrajiny na Slovensko najmä ženy s deťmi, ktoré najčastejšie prichádzajú práve do Bratislavy. Na Slovensku podľa údajov z pondelka požiadalo o dočasné útočisko viac ako 22-tisíc detí. To je takmer polovica všetkých žiadostí. Bratislavské materské škôlky sú však preplnené. V Petržalke prijali dokopy 20 ukrajinských detí.
Viac kapacít už nemajú. Ružinovské škôlky už podľa starostu Martina Chrena prijali 60 detí z Ukrajiny. Maximálne vyťažené sú aj materské školy v Starom Meste, kde nastúpilo do škôlok 8 predškolákov. Podobne sa budú snažiť situáciu riešiť aj v Novom Meste, kde taktiež uvažujú nad zriadením alternatívnych priestorov.
Zvýšené kapacity pre Ukrajincov
V Bratislave je problém s kapacitami materských škôl dlhodobý. Záujem ukrajinských matiek o umiestnenie detí ho ešte znásobil. Ministerstvo školstva sa to snaží vyriešiť navyšovaním kapacít. Zriaďovateľom bude zmenou zákona dočasne umožnené zriadiť triedy pre predškolákov aj v iných priestoroch. Mestá a obce môžu navyše požiadať o navýšenie miest v škôlkach o 10 percent z celkového počtu žiakov. Podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga sa počet ukrajinských detí za posledný týždeň zvýšil o niekoľko tisíc.
„Nasledujúce mesiace to budeme zvládať, hoci to bude náročné. Ak by prišla druhá vlna utečencov, budeme to intenzívne riešiť,“ hovorí. A čo s deťmi slovenských rodičov, ktoré sa do štátnych škôlok nedostali? „Týmto rodičom by som povedal, aby sa prišli pozrieť na matky s deťmi, ktoré s igelitkou utekajú cez vojenské územie,“ povedal Gröhling. Podľa starostu Ružinova sa rozširovanie kapacít škôlok o 10 percent už v Bratislave deje.
„Sú tu veľmi prísne hygienické štandardy. V triede môže byť najviac 22 detí. Už teraz je v Ružinove tento počet aktuálny,“ vysvetľuje Chren s tým, že je zložité spájať materské školy so základnými. „To, čo vieme urobiť, je vyčleniť nejaké miesta pre deti napríklad v našich kultúrnych domoch, čo aj robíme,“ hovorí Chren.
V najväčšej mestskej časti Petržalka sa k téme rozširovania kapacít zatiaľ nechceli vyjadrovať skôr, ako sa zástupcovia mestskej časti stretnú s regionálnymi hygienikmi. Podľa Gröhlinga však niektoré samosprávy neboli dostatočne zodpovedné, aby sa pripravili na vlnu ukrajinských detí. „Každý aktívny starosta vie nájsť priestory, kde by vznikli škôlky pre deti z Ukrajiny,“ myslí si minister.
Prednosť dostanú 5-roční
Čoskoro sa v materských školách bude konať zápis nových detí, ktoré nastúpia od septembra. Podľa nového zákona musia škôlky prednostne prijímať deti, ktoré dovŕšili 5. rok a majú trvalý pobyt v mestskej časti. Práve tu by mohlo prísť k problémom, najmä ak by 5-ročné deti z Ukrajiny obsadzovali kapacitu mladším deťom.
Aj na ne sa totiž v prípade dlhšieho pobytu na Slovensku vzťahuje podmienka, že ak chcú nastúpiť do školy, musia mať dokončený aspoň jeden rok predprimárneho vzdelávania v škôlke. Mestské časti zatiaľ hovoria, že v budúcom školskom roku budú postupovať striktne podľa zákona. To znamená, že prednosť dostanú 5-ročné deti s trvalým pobytom v mestskej časti. Ak ostanú voľné kapacity, budú sa prijímať mladšie deti z mestskej časti. Ak aj potom ostanú voľné miesta, budú sa prijímať deti zo širšieho okolia, bez ohľadu na národnosť.
Strana
1/2