A podľa biológov z USA na to teraz existujú prvé priame dôkazy. Dokázali totiž, že pavučiaky stredoamerické vyhľadávajú ovocie, ktoré kvasilo a obsahuje jedno až dve percentá alkoholu. Jeho metabolity obsahuje aj moč týchto zvierat. Láska k alkoholu je teda primátom, aspoň niektorým, vlastná už milióny rokov.
Profesor Robert Dudley z University of California v Berkeley študuje lásku k alkoholu u primátov už dvadsaťpäť rokov. Teraz sa spojil s primatologičkou Christinou Campbellovou z California State University a študoval s ňou správanie pavučiakov stredoamerických v jednej panamskej populácii. Terénnym výskumom dokázali, že zvieratá, ktoré nikdy neboli v kontakte s ľudskou spoločnosťou a nemohli sa teda konzumáciu alkoholu naučiť od človeka, aktívne vyhľadávajú plody, ktoré obsahujú alkohol.
Tím z Kalifornie analyzoval zvyšky ovocia, ktoré pavučiaky zožrali, ako aj vzorky ich moču. Ovocie, ktorému dávali opice z Panamy prednosť, obsahovalo jedno až dve percentá alkoholu. Ich moč potom obsahoval metabolity po trávení alkoholu.
„Ako prví sme boli schopní dokázať, bez tieňa pochybnosti, že divoko žijúce primáty bez kontaktu s človekom konzumujú ovocie obsahujúce etanol. Toto je len jedna štúdia a musíme to prebádať ďalej, ale vyzerá to, že na hypotéze o opitej opici je niečo pravdy,“ myslí si profesorka Campbellová.
„Toto je priamy test hypotézy o opitej opici. A preukázali sme tiež, že alkohol metabolizujú, majú v moči etylglukuronid a etylsulfát. Čo ale zatiaľ nevieme, je to, koľko toho ovocia zjedia a aký účinok to má na ich správanie a fyziológiu,“ dodáva profesor Dudley.